Jak poprawnie badać piersi samemu?

Samobadanie piersi
W Polsce z każdym rokiem wzrasta świadomość na temat profilaktyki zdrowotnej, w tym na temat samobadania piersi. Jest niezwykle ważne ze względu na fakt, iż co roku na raka piersi umiera około 5 tysięcy kobiet. Aż 75% wykrytych przez kobiety zmian jest zmianami łagodnymi. W przypadku tego typu chorób istotne jest jednak jak najwcześniejsze ich wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia
Zobacz też: Katarzyna Glinka wyznaje, że wykryła guzka w piersi. “Dziewczyny, badajcie się!”
Badanie palpacyjne. Krok po kroku
Podstawowymi problemami w badaniu piersi jakie kobieta może zauważyć to zmiana kształtu lub niesymetria piersi. W badaniu należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zgrubienia i guzy. Na początku obejrzyj ogólny stan piersi. Zwróć uwagę na ich kształt, symetrię, kolor, wielkość, położenie i wciągnięcia.
Badanie możesz wykonać:
- ruchami kolistymi na około brodawki
- ruchami promienistymi od brodawki
- ruchami od góry w dół i na odwrót
Badanie w pozycji stojącej
Rozpocznij badanie od położenia rąk na biodrach. Twoje ramiona powinny być rozluźnione i opuszczone. Naciskaj rękami na biodra tak, by klatka piersiowa zaczęła się napinać. Podczas tego sprawdź czy w piersiach nie ma żadnych zmian. Dodatkowo możesz spróbować ścisnąć brodawkę, by sprawdzić czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina. Na końcu obejrzyj obszar pod pachami unosząc ręce ku górze.
Badanie w pozycji leżącej
Leżąc na plecach podłóż najpierw prawą rękę pod głowę i i wykonaj badanie używając jednego z trzech wcześniej wspomnianych sposobów. Zmień rękę i zbadaj w taki sam sposób drugą pierś. Sprawdź również przestrzeń pod pachą czy węzły chłonne nie są powiększone.
Zobacz też: Rekonstrukcja piersi – zabieg, który wiele zmienia!