Piercing u nastolatków – czy to na pewno oznaka buntu
Dlaczego nastolatkowie decydują się na piercing?
Piercing ucha, brwi czy nosa to bardzo rzadko objaw młodzieńczego buntu. Czasami nastolatkowie faktycznie decydują się na noszenie biżuterii w nieoczywistych miejscach, a odmowa ze strony rodziców jeszcze bardziej zachęca ich do podjęcia kroków w kierunku założenia kolczyka na nosie czy na chrząstce ucha. Znacznie częściej piercing ma jednak zupełnie inną symbolikę. Po pierwsze, jest to dla młodego człowieka oznaka sprawowania kontroli nad własnym ciałem i podejmowanymi decyzjami. Nastolatek chce mieć odrębną opinię i pragnie sam decydować o sobie. Kolczyk w uchu może być więc dla niego symbolem takiej samodzielności i niezależności. Zdarza się również, że piercing służy wyróżnieniu się wśród innych. W końcu na kilka kolczyków w jednym uchu nie decydują się osoby o słabym charakterze, lecz młodzi ludzie pewni siebie i mający własne zdanie. Na koniec warto rozważyć też opcję, że piercing konkretnej części ciała może świadczyć o przynależności do konkretnej subkultury, a wtedy noszenie dodatkowego kolczyka w nosie wcale nie świadczy o buncie.
Czy pozwolić dziecku na piercing?
Zanim rodzic zabroni dziecku wykonania piercingu, powinien porozmawiać z młodym człowiekiem i poprosić go o szczere wyjaśnienie swojego motywu. Jeśli od razu zakaże noszenia kolczyka w nosie czy na brwi, nastolatek nie będzie już skory do rozmów i wyjaśnień. Warto również w neutralny sposób przedstawić pociesze wady takiego rozwiązania. Największą z nich mogą okazać się kłopoty w szkole, ponieważ większość placówek nie patrzy przychylnie na taki sposób noszenia biżuterii. Poza tym należy pamiętać, że jeśli chodzi o piercing uszy czy nos wymagają po nim bardzo skrupulatnej pielęgnacji. Zwłaszcza kiedy kolczyk zakładany jest na chrząstce, proces gojenia się ranki przebiega dosyć długo i brak odpowiedniej higieny może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli jednak rodzic zaakceptuje racjonalność podjętej przez dziecko decyzji, nie powinien zakazywać mu piercingu, gdyż nastolatek jest zdolny nawet do samodzielnego wykonania u siebie takiego zabiegu. Lepiej zabrać więc młodego człowieka na profesjonalne zakładanie kolczyków w gabinecie, gdzie przestrzega się najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa całej procedury.
Kolczyki do piercingu – jakie wybrać?
Wspierający rodzic powinien dopilnować, aby nastolatek, który postanowi wykonać piercing uszu czy nosa, przeprowadził taki zabieg bezpiecznie, odpowiednio dbał o rankę i nosił właściwe kolczyki. Biżuteria do noszenia w nosie czy na chrząstce ucha nie powinna być zbyt ciężka i nie może mieć kształtu, który zaczepia się o włosy czy odzież. Istotny jest też materiał, z jakiego została wykonana. Najlepiej sprawdzają się w tej roli metale hipoalergiczne, a także medyczny plastik, czyli bezniklowe surowce, z których robi się lekkie, niepowodujące uczuleń kolczyki, idealne do noszenia w okresie rekonwalescencji.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy piercing u nastolatków to objaw buntu i czy rodzic powinien się na to godzić. Chęć założenia dodatkowych kolczyków na uchu lub noszenia kolczyka w nosie może okazać się bowiem jedynie formą wyrażenia siebie, a wtedy lepiej, aby rodzic wspierał dziecko, zamiast nakładać na niego zakazy i krytykować jego samodzielne decyzje.