Jak powstaje jedwab naturalny?

Jedwab – jak powstaje tkanina o wyjątkowych właściwościach?
Jedwab to wysokiej klasy tkanina, która nierozerwalnie wiąże się z poczuciem luksusu. Pierwotnie wywodzi się z Chin, jednak obecnie wytwarzana jest także w Europie oraz Japonii. Pozyskanie jedwabiu to czasochłonny i kosztowny proces, właśnie dlatego to tak cenny surowiec, ale mimo wszystko wysoce pożądany. Nic dziwnego, tkaniny wytwarzane z włókien jedwabnika są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie gładkie i przyjemne w dotyku.
Z czego jest jedwab? Jak wygląda produkcja jedwabiu?
Jedwab jest włóknem pozyskiwanym z kokonu, hodowanego specjalnie w tym celu, jedwabnika morwowego lub dębowego. Po miesiącu od wylęgu gąsienice jedwabnika owijają się w jedwabny kokon, z którego można pozyskać nić o długości od 1,5 km do nawet 3 km. Kokony są następnie zanurzane w gorącej wodzie, która pozwala je rozluźnić i łatwiej pozyskać cenne włókna zapobiegając ich uszkodzeniu.

Po tym etapie rozpoczyna się proces rozplecenia nici jedwabiu z kokonów i nawijania ich na szpule tworząc w ten sposób kłębki jedwabiu. Pojedyncza nić jedwabna jest zbyt cienka, aby mogła zostać wykorzystana w procesie produkcji tkanin, dlatego włókno poddaje się procesowi przędzenia, aby uzyskać przędzę jedwabną o większej grubości. Na samym końcu surowiec poddawany jest procesowi czyszczenia i prania – następnie część przędzy jest barwiona, a część pozostaje w naturalnym kolorze.
Zastosowanie jedwabiu w produkcji odzieży
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości naturalny jedwab wykorzystywany jest do produkcji ubrań luksusowych. W sklepie Patrizia Aryton znajdziesz szeroki wybór ekskluzywnych propozycji emanujących elegancją i najwyższą jakością. Od olśniewających sukienek po kuszące bluzki i szykowne spódnice. Sukienki jedwabne (https://patrizia.aryton.pl/c/673-sukienki-jedwabne) to wcielenie klasy i wyrafinowanego stylu, a bluzki jedwabne (https://patrizia.aryton.pl/c/592-bluzki-jedwabne) zachwycą Cię niebanalnymi wykończeniami, wyjątkowymi fasonami i dbałością o detale. Odkryj wspaniałość jedwabiu – pokochasz nie tylko jego wygląd, ale także komfort, który zapewnia bez względu na okoliczności.
Produkcja jedwabiu – jakie cechy ma jedwab?
Włókna jedwabiu wyróżniają się niebywałą lekkością, nie uczulają i pozostają bardzo przewiewne, dzięki czemu pozwalają skórze swobodnie oddychać. Oto co, je wyróżnia:
- Miękkość i delikatność – faktura jedwabiu jest bardzo przyjemna w kontakcie ze skórą, to delikatna tkanina, która nie powoduje podrażnień.
- Oddychalność i kontrola wilgotności – . dzięki odpowiedniej strukturze włókien jedwabiu powietrze może swobodnie krążyć przez tkaninę, dzięki czemu nasza skóra może oddychać. Dodatkowo jedwab posiada zdolność wchłaniania wilgoci, co jest ogromną zaletą w upalne dni.
- Luksusowy wygląd – jedwab ma piękny połysk i elegancki wygląd, przez co uważany jest za luksusowy materiał, który dostarcza prestiżu i ekskluzywności noszonej odzieży.
- Wytrzymałość – pomimo swojej delikatności, włókna jedwabiu są mocniejsze niż wiele innych włókien naturalnych, takich jak bawełna czy len.
- Hipoalergiczność – jedwab jest zwykle dobrze tolerowany przez osoby skłonne do alergii i podrażnień skóry, wszystko dzięki jego naturalnym właściwościom antystatycznym i antybakteryjnym.
Jak pielęgnować jedwabne ubrania?
Jedwab to delikatna tkanina, z którą należy obchodzić się ostrożnie. Najbezpieczniejszą formą prania będzie pranie chemiczne lub ręczne – najlepiej w temperaturze 20-30 stopni i wyłącznie z wykorzystaniem delikatnych detergentów. Jedwabnej odzieży nie należy suszyć na słońcu, aby nie straciła koloru. Jeśli zaś chodzi o prasowanie – zdecydowanie sprawdza się prasowanie parą z kilkucentymetrowej odległości, najlepiej na lewej stronie lub przez ochronną tkaninę (ściereczkę).