Czy niedobór magnezu może wpływać na jakość snu?

Co może wpływać na jakość snu?
Zła jakość snu to poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Niewysypianie się wpływa bezpośrednio na samopoczucie i zdrowie. Stajemy się wówczas rozkojarzeni, rozdrażnieni, zmęczeni, nie możemy się skupić, ani zabrać do działania.
Problemy z zasypianiem mogą być wywołane przez wiele czynników. Chyba najczęstszą przyczyną jest stres i nadmiar bodźców. Nasz mózg analizuje wszystko, co stało się w ciągu dnia i trudno mu się wyciszyć. Do innych przyczyn problemów ze snem zalicza się:
- nieregularny tryb życia (np. praca na nocne zmiany),
- siedzący tryb życia,
- zaburzenia lękowe,
- spożywanie ciężkostrawnych posiłków na noc,
- nadużywanie substancji pobudzających (kawa, energetyki).
Naukowcy zauważyli, że również niedobór niektórych minerałów może mieć wpływ na jakość snu. Wśród nich znajduje się magnez.
Niedobór magnezu a problemy ze snem
Magnez to niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nazywany jest nawet pierwiastkiem życia, ponieważ bierze udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych, zachodzących w ludzkim ciele. Swoją niebagatelną rolę odgrywa w regulowaniu układu nerwowego.
Jak wykazało wiele badań, magnez pozwala redukować poziom stresu w organizmie i zwalczyć zmęczenie. Dodatkowo reguluje poziom hormonu snu organizmie, czyli melatoniny. Magnez pozwala również wyznaczyć czas na wypoczynek, ułatwia przejście w stan wyciszenia i regeneracji.
Niedobór magnezu w organizmie może prowadzić do nadmiernego wydzielania hormonów stresu. Oznacza to, że mózg chce pracować bardziej intensywnie, a my stajemy się pobudzeni i maksymalnie skupieni. Taki przewlekły stan nie wpływa dobrze na organizm. Umysł nie potrafi się wyciszyć, a tym samym zapaść w głęboki sen.
Małe ilości magnezu utrudniają nie tylko zasypianie, ale również mają ogromny wpływ na jakość snu. Ciągłe zmęczenie sprawia, że sen staje się płytki i nerwowy lub przerywany. W ciągu dnia objawia się to rozkojarzeniem i rozdrażnieniem oraz brakiem energii.
Na co jeszcze może wpływać niedobór magnezu?
Inne objawy niedoboru magnezu
Niedobór magnezu w organizmie to także szereg innych uporczywych objawów. Należą do nich:
- osłabienie i drżenie mięśni,
- zaburzenia czucia (np. częste uczucie mrowienia),
- zaburzenia rytmu serca,
- stany depresyjne,
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci,
- osłabiona odporność.
Jak widać, brak magnezu to poważny problem. Należy dbać o jego stężenie w organizmie, aby zachować zdrową kondycję fizyczną i psychiczną.
Gdzie szukać magnezu?
Jeśli cierpisz na bezsenność lub inne problemy związane ze snem, warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w magnez. Są to m.in.:
- produkty pełnoziarniste,
- nasiona,
- warzywa (szpinak, brokuły, fasola, groch, jarmuż, rukola),
- orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe,
- surowe kakao,
- winogrona,
- awokado,
- banany,
- brązowy ryż.
Oprócz tego warto sięgnąć także po suplementy diety na spokojny sen. Wiele z nich posiada magnez, czyli najlepszy pierwiastek na głęboki, bezstresowy sen. Sprawdź drogerię internetową Puls dla Zdrowia i wybierz magnez dla siebie: https://pulsdlazdrowia.pl/1321-magnez