Oktawia 230 articles
FEATURED ARTICLE
Share Report

Gorsety – jak wybrać, jak nosić?

 • Posted by Oktawia
 • October 24, 2016 1:09 PM CEST
 • 4 comments
 • 17,989 views

Gorsety to ten element garderoby, który uważna się za jeden z bardziej powabnych strojów, w jaki może wyposażyć swoją szafę kobieta. Uwypuklenie kobiecych atrybutów, wysmuklenie talii oraz poprawienie ogólnej prezencji i proporcji ciała znane i doceniane jest już od wieków. Moda mogła płynąć i zmieniać się jak w kalejdoskopie, ale gorsety stały niewzruszone wobec tej nawałnicy sprawiając, że piersi wyglądały jędrniej, a brzuch stawał się płaski i ponętny.

Zalet, którymi charakteryzują się gorsety jest naprawdę cała masa, ale by dobrze zrozumieć, dlaczego tak wiele Pań wybiera je na swoje towarzyszki mniej lub bardziej oficjalnych okazji towarzyskich trzeba gruntownie przyjrzeć się ich historii, sposobom noszenia oraz niuansom, które winny towarzyszyć każdej kobiecie podczas ich wybierania spośród całej masy modeli.

Kilka słów o historii

Nikt nie lubi za bardzo zagłębiać się w początki powstania i upowszechniania się elementów garderoby, gdyż bardzo rzadko czujemy potrzebę, by w ogóle zdobyć takie informacje. Stan obecny traktujemy jako najbardziej istotny. Wychodząc więc naprzeciw tej awersji przedstawimy jedynie w skrócie zarys historyczny związany z gorsetami (w takich materiałach zawsze można odkryć wiele ciekawostek i lepiej zrozumieć popularność danej rzeczy). By chronologii stało się zadość przenieśmy się po kolei do:

 • wieku XVII (początek powstania i upowszechniania się gorsetów – choć praktyczne to bardzo niewygodne),
 • wieku XVIII (projektanci postarali się o bardziej komfortową konstrukcję i wprowadzili gorset do obowiązkowego zestawu, łącząc go z każdą z oficjalnych sukni – kanon piękna przechodził wówczas fazę uwielbienia talii osy i mniej oficjalnie wywołanych tym faktem omdleń z braku powietrza),
 • drugiej połowy wieku XVIII (w owym czasie upowszechniły się gorsety ozdobne, a użycie satynowych wstawek i koronek było niezwykle pożądane – trend ten widoczny jest dziś w szczególności wśród fanek Burleski).

Sposób noszenia

Wydawać by się mogło, że gorset to element garderoby dość okazjonalny. Rzeczywistość jednak dokładnie weryfikuje tę opinię, gdyż wiele kobiet dołącza go także do codziennych zestawów tworząc tym samym idealny mariaż np. z żakietem, sukienką, czy też elegancką, damską koszulą. Dodając swojej właścicielce pewności siebie pozwala na użytkowanie zarówno pod ubraniem (modele bieliźniane), jak i na nie – ta opcja jest wygodniejsza i bardziej higieniczna. Oprócz tego sposób jego noszenia determinowany jest także przez jego typ - overbust, underbust, z rękawami oraz w formie prześlicznej kamizelki.

Rozmiar...

Najważniejszą kwestią podczas wyboru gorsetu jest oczywiście jego rozmiar, który mówiąc krótko musi być bardzo precyzyjnie dobrany. Wymiary gorsetów podaje się niestety w calach, ale jeśli przeliczymy sobie je na centymetry – 1 cal = 2,54 cm – to sprawa staje się odrobinę łatwiejsza. Kolejnym krokiem jest zebranie trzech obwodów: talii (w jej przypadku powinno się odjąć 4 cale, by dobrze wymodelować sylwetkę), piersi i biustu.

... i model

Następnym krokiem jest wybór modelu. Możesz zakryć piersi, możesz zrezygnować z ich podtrzymania i skupić się jedynie na talii, możesz też zastanowić się nad zapięciem – do wyboru masz sznurowanie, haftki lub suwak). Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z gorsetem, to aby nie zrazić się do jego budowy radzimy wybrać jeden z produktów oznaczonych przez producenta etykietą underbust. Decyzja ta ma dwie podstawowe zalety – łatwiej wybrać rozmiar oraz to, że komfort modelowania talii jest w tym wypadku o wiele większy niż przy wyborze pełnego gorsetu, z częścią podnoszącą i kształtującą biust.

Portal StylMody.pl wsparł nas merytorycznie.

4 comments
 • Yenika, Agnieeszka, and Kolyska like this
 • Agnieeszka
  Agnieeszka Nigdy nie miałam okazji mierzyć, nosić gorsetu takiego z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że jeszcze będzie mi dane. Póki co podziwiam jak pięknie gorsety potrafią modelować kobiety je noszące.
  October 25, 2016
 • Kolyska
  Kolyska Żyć mogłabym w czasach długich sukni, gorsetów właśnie i misternie układanych fryzur :)
  October 25, 2016
 • Heja
  Heja Mnie fascynują gorsety jako dodatki do codziennych stylizacji czyli zdecydowanie nie jako element bielizny np w zestawieniu z żakietem i spodniami.
  April 6, 2017
 • Kamila
  Kamila Heja, widziałam kilka naprawdę fajnych rozwiązań. Jako bielizna gorsety do mnie nie przemawiają ale strojom codziennym dodają pazura. Oczywiście trzeba umieć je komponować z ubraniami.
  April 6, 2017