Czy zabieg usuwania naczynek jest dla każdego?

 • Posted by Oktawia
 • March 19, 2016 10:03 AM CET
 • 2 comments
 • 19,145 views

Pęknięte naczynka na twarzy i nogach nie wyglądają zbyt estetycznie. Aby zmniejszyć ich widoczność można użyć specjalnych kremów i korektorów, zwykle w kolorze zielonym lub żółtym. Na zmniejszenie się naczynek mogą wpłynąć także specjalne kremy i balsamy, zawierające na przykład wyciąg z kasztanowca. Pomocna bywa zmiana diety na zdrowszą oraz uprawianie sportu - zwykle takie działanie sprawia, że nowe "pajączki" przestają się pojawiać.

Jeśli jednak pęknięte naczynka mają już kilka lat, to praktycznie nie ma szansy na to, że przestaną być widoczne samoistnie. Na szczęście istnieją rozwiązania, pozwalające pozbyć się tego problemu na kilka lat lub nawet na zawsze.

Pajączki, czyli tak zwane teleangiektazje, to jedne z najbardziej widocznych na skórze zmian. Wiele osób ma genetyczne predyspozycje do ich występowania. Kiedy nawet pomimo stosowania odpowiednich preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach pajączki nie chcą zniknąć, pozostaje tylko to, co oferują gabinety medycyny estetycznej.

Zamykanie naczynek za pomocą lasera lub elektrokoagulacji to obecnie szansa dla wielu osób, by raz na zawsze pozbyć się pajączków. Trzeba jednak pamiętać, że aby przeprowadzenie zabiegu było możliwe należy zapoznać się z listą przeciwwskazań i możliwych powikłań. Przy niektórych chorobach, stanach zapalnych skóry oraz podczas zażywania niektórych leków zastosowanie jakiejkolwiek metody usuwania naczynek nie jest możliwe. Jednak na szczęście w większości przypadków laseroterapia jest jak najbardziej prawidłowym wyborem, dającym satysfakcjonujące rezultaty.

W przypadku, gdy nie występują żadne przeciwwskazania nie ma powodu, by specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Warto wcześniej przeczytać między innymi listę zakazanych substancji. Przed zabiegiem nie można stosować leków i kosmetyków z zawartością retinolu. Zakazane są również zioła, takie jak dziurawiec czy bergamotka - wystarczy sprawdzić na opakowaniu, by dowiedzieć się, że ekspozycja skóry na światło w takim przypadku może skończyć się przebarwieniami. Jeśli pacjent zastosuje się do listy wymagań, to umówienie się na termin zabiegu jest tylko formalnością.

Zabieg laserowy IPL polega na "wysuszeniu" naczynia poprzez laserowe podgrzanie krwi wewnątrz jego ścian. Ta metoda sprawdzi się lepiej w przypadku, gdy dana osoba ma jasną karnację, a pęknięte naczynko jest dobrze widoczne. W przypadku osoby o ciemniejszej cerze laser może skupić się na samej skórze, zamiast na hemoglobinie w pękniętym naczyniu. To mogłoby doprowadzić do oparzenia, dlatego metoda IPL nie jest dla każdego.

W przypadku małych naczynek częściej korzysta się z VPL, czyli tak zwanego "lasera pulsacyjnego". Ten sposób sprawdza się lepiej w przypadku, gdy zmiany są niewielkie. Metoda ta świetnie nadaje się także do leczenia trwałych zaczerwienień, które nie wyglądają jeszcze jak "pajączki". Zasada działania jest podobna jak w przypadku IPL - krew w naczyniu nagrzewa się - ściany naczynia ulegają koagulacji - naczynie zostaje zamknięte i jeśli nie otworzy się ponownie powinno zaniknąć.

Zastosowanie laserowej terapii, bez względu na to, czy jest to metoda VPL czy IPL świetnie wpływa na ogólny stan skóry - staje się ona bardziej jędrna i odbudowana.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną medicinemag.pl. Vademecum na temat zdrowia i urody.

 

2 comments
 • pauline
  pauline Już jakiś czas zastanawiam się nad zabiegiem. Dziękuję za artykuł, dostarczył mi przydatnych informacji!
  November 24, 2016
 • Joa
  Joa Pauline, ja mam taki zabieg za sobą. Skuteczny, efekty cieszą więc polecam.
  February 3, 2017