Co jeść, aby poprawić swoją płodność?
Rozpoczynasz starania o dziecko lub jesteś już w trakcie tego procesu? Sprawdź, co warto jeść, aby szybciej zajść w ciążę.
Odpowiednie odżywianie może odgrywać ważną rolę w poprawie płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przedstawiamy kilka zaleceń dotyczących diety, które mogą wpłynąć pozytywnie na zdolność do poczęcia dziecka.
Dla kobiet
- Zrównoważona dieta: Skoncentruj się na zrównoważonej diecie zawierającej różnorodne produkty z każdej grupy żywnościowej, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko roślinne i zwierzęce, a także zdrowe tłuszcze.
- Kwas foliowy: Spożywaj produkty bogate w kwas foliowy, takie jak szpinak, brokuły, soczewica, orzechy i nasiona. Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i dla tych, które planują ciążę, ponieważ pomaga w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.
- Żelazo: Produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, fasola, jarmuż, czy pestki dyni, mogą pomóc w zapobieganiu niedokrwistości, co jest ważne dla zdrowia reprodukcyjnego.
- Omega-3: Źródła kwasów tłuszczowych omega-3, takie jak tłuste ryby (łosoś, makrela), orzechy włoskie i nasiona lnu, mogą pomóc w regulacji hormonów i poprawie jakości komórek jajowych.
- Unikanie trans tłuszczów i nadmiaru kofeiny: Zmniejszenie spożycia trans tłuszczów i nadmiaru kofeiny może pomóc w regulacji hormonów i poprawie płodności.
Dla mężczyzn
- Dieta bogata w antyoksydanty: Spożywanie owoców i warzyw o wysokiej zawartości antyoksydantów, takich jak witamina C i E, może pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
- Cynk: Cynk jest ważnym minerałem dla zdrowia męskiego układu rozrodczego. Produkty bogate w cynk to między innymi ostrygi, nasiona dyni, mięso, ryby i orzechy.
- Kwasy tłuszczowe omega-3: Podobnie jak dla kobiet, omega-3 może być korzystne dla zdrowia spermy i hormonów u mężczyzn.
- Unikanie nadmiaru alkoholu i palenia tytoniu: Zdrowy styl życia, w tym unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i palenia, może wpłynąć pozytywnie na zdolność płodzenia.
Warto również pamiętać, że każda osoba może mieć indywidualne potrzeby żywieniowe i różniący się stan zdrowia, dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie w celu poprawy płodności, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętajmy jednak o umiarze i podchodzeniu z dystansem do wszystkim porad, które mają pomóc zajść w ciążę. Jeśli starania zamują powyżej 1. roku, należy udać się do lekarza.
Zobacz też: Jak się odżywiać przed zajściem w ciążę?