Nasze kobiece udogodnienia » Discussions


Jak usunąć kamień z czajnika

 • Member
  June 9, 2013
  Dodam pierwszą poradę :)

  Osad z kamienia nie omija żadnego czajnika – ani elektrycznego winę ponosi twarda woda płynąca w kranach, a także… nasza niewiedza co do sposobów radzenia sobie z brzydkim nalotem. Tymczasem można w prosty sposób przedłużyć życie czajnika. Wystarczy przynajmniej raz na dwa miesiące usnąć kamień. Zanim jednak udamy się do sklepu po specjalistyczne środki, warto wypróbować domowe - tańsze i bardziej naturalne - metody na odkamienianie czajnika.

  1. Coca-cola - o tym popularnym napoju krążą, mające zniechęcić nas do picia go, pogłoski, że służy on do czyszczenia rur. Nie wiem, jak jest z rurami, ale z niewielkim kamiennym osadem cola daje sobie radę całkiem nieźle. Wystarczy wlać szklankę napoju do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Aby zwiększyć efekt, można dodać do mieszaniny łyżkę sody oczyszczonej.

  2. Obierki ziemniaczane - wystarczy napełnić czajnik obierkami, zalać wodą i zagotować. Następnie wymienić wodę (nie obierki) i ponownie zagotować.

  3. Sok z cytryny - osad z dna czajnika pomoże usunąć szklanka soku z cytryny. Po ok. godzinie można wylać sok z czajnika i opłukać go wodą. Można także przetrzeć ścianki czajnika połówką cytryny.

  4. Soda oczyszczona - dwie łyżki sody należy wsypać do czajnika i zostawić na kwadrans. Soda jest bardzo skuteczna, niestety po tym zabiegu czajnik nieprzyjemnie pachnie, trzeba go więc bardzo dokładnie umyć.

  5. Kwasek cytrynowy - do czajnika należy wsypać zawartość jednej torebki kwasku cytrynowego i wlać pół czajnika wody. Mieszankę trzeba następnie zagotować i nie wylewać przez co najmniej 3 godziny.

  6. Ocet - chyba najskuteczniejszy domowy odkamieniacz, który potrafi poradzić sobie nawet ze sporym osadem. Do czajnika należy wlać szklankę octu i pół szklanki wody, następnie zagotować i odstawić na ok. godzinę. Aby pozbyć się ostrego zapachu, konieczne będzie dokładne umycie i kilkukrotne zagotowanie wody.
 • Member
  September 27, 2015

  Coca-cola na noc, bez dodatku wody i rano w czajniku nie znajdziecie kamienia :)