magi18

 • "Gattaca - Szok przyszłości" Świat przyszłości przedstawione w filmach są przeważnie smutne. Choć ludzie w nich osiągają wyżyny, to zapomnieli jak to jest się po prostu cieszyć. Zapomnieli jak to jest żyć chwilą. Każdy zaś jest sztywny i robi to, mu przeznaczono. Światy te z pozory są idealistyczne, utopijne, zaś pod tą przykrywką kryje się świat pełen ciemnych barw. Tak też jest w przypadku "Gattaca - Szok przyszłości".


  W filmie większość ludzi jest lepszych, poprawionych genetycznie, gdy jeszcze byli w łonie. Vicent - główny bohater, należy do gorszej kategorii ludzi. Rodzice poczęli go w tradycyjny sposób, nie poprawiali jego DNA. Dlatego też musi pogodzić się z faktem, że nigdy nie spełni swoich marzeń. Jednak on robi wszystko, by jednak je spełnić.


  Choć w filmie główną sferą fabularną jest wątek dotyczący genetyki, to jednak nie przedstawia ona genetyki jako coś złego. Raczej pokazuje, iż choć za jej pomocą można wiele zrobić dobrego, to jednak może być też zgubą, przez którą ludzkość się zatraci. Rozwój genetyki może przynieść wiele korzyści, ale równocześnie też zagrożeń. Jedno z tych zagrożeń pokażane jest filmie.


  Ważną kwestią w filmie jest też selekcja ludzi. Wydaje się, że po pamiętnej lekcji historii, nikt już nie będzie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Lecz trzeba również pamiętać, iż człowiek zapomina o historii. A ludzie, którzy uważają się za lepszych, tym bardziej są skłonni do poddziałów


  Vicent jest zwykłym człowiekiem, którzy marzy. Ma też w sobie determinację, by spełnić te marzenia. Dzięki tym dwóm cechom, on - nieudoskonalone dziecko, może osiągnąć wszystko. Nawet w świecie tak bezdusznym jak w tym przedstawionym w filmie.


  Film opowiada o przekraczaniu granic, własnych możliwości. Mówi o osiąganiu celów z pozoru niemożliwych dla nas. Pokazuje historię dążenia do spełnienia marzeń, osiągania sukcesu.Dlatego też film też warto zobaczyć. By być może znaleźć motywację do zmiany swojego życia. By być może zobaczyć nasze życie i coś z nim zrobić, coś zmienić na lepsze.

   

2 comments
 • wimada likes this
 • magda
  magda Próby stworzenia ludzi pożytecznych społecznie, lepszych to niestety już nie tylko fikcja literacka. Są przecież kraje w których nie rodzą się już np dzieci z zespołem Downa. Takie dzieci są eliminowane aborcją :( To zatrważające. Moim zdaniem nie powinni...  more
  March 16, 2017
 • Calanthe
  Calanthe Piękniejsi, może zdrowsi, bardziej wydajni ale czy również bardziej szczęśliwi?
  March 19, 2017