Onycholiza

 • Hybrydę na pazurkach robiłam ją wiele razy, z odstępami i nigdy nic się nie działo. Do ostatniego razu... W czasie ściągania zobaczyłam że płytka na dwóch paznokciach wygląda jakoś inaczej, jakby w małej części pod paznokciem przestała przylegać do opuszka. Zbagatelizowałam sprawę. Po tygodniu okazało się, że "bąbelki powietrzne" pod paznokciami zaczeły się powiększać. Wyglądało to tak jakby paznokcie miały zamiar schodzić. Te zmiany były coraz bardziej widoczne a ja spanikowana. Aptekarz powiedział grzybica, lekarz jakiś uznał, że to uraz a manicurzystki do których trafiałam na manicure robiły wielkie oczy i jedyne co miały do zaproponowania to "zamalować". Wreszcie któraś powiedziała, że takie zmiany mogą wynikać między innymi z malowania hybrydą, ze najwyraźniej moja płytka uwrażliwiła się. Niestety powiedziała też, ze będę miała wiele szczęścia jeśli jeszcze kiedykolwiek wyrośnie mi na tych palcach zdrowy paznokieć. Prawie cztery miesiące walczyłam o paznokcie. Czy się udało jeszcze nie wiem ale jest zdecydowanie lepiej niż było. Robię wyłącznie manicure a paznokcie maluję odżywką która pogłębia naturalny kolor i sprawia ze wyglądają na zadbane i zdrowe.


  Teraz wiem, że to co mnie dotkneło nazywa się onycholizą - u mnie wywołała ją hubryda ale czynników jest znacznie więcej. Inną dość często przyczyną są właśnie urazy, narażanie paznokci na wilgoć bądź środki chemiczne. Czasami onycholiza może wystąpić w wyniku infekcji bakteryjnej np. zakażenia pałeczką ropy błękitnej. Onycholiza może też występować z chorobami skóry typu łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, atapowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, twardzina.Może także występować przy chorobach ogólnoustrojowych typu cukrzyca, kiła, porfiria, niedobór żelaza, trąd, kolagenozy. Niestety także przy nadczynności tarczycy, która ostatnio króluje. Z tym, że przy nadczynności tarczycy do onycholizy dochodzi najczęściej przy palcu serdecznym.Onycholiza zaatakować może nas podczas ciąży i brania antybiotyków typu tetracyklina czy leków moczopędnych. 

   

  Gdy się pojawi, nie zamalowujcie. Dowiedzcie się co było przyczyną i starajcie się jak ja zawalczyć o swoje paznokcie.

1 comment
 • Castle, martina, and Bryzeida like this
 • Castle
  Castle Paznokieć schodził mi przez rok i zejść nie mógł a później wszystko się wygoiło. Może miałam tę samą dolegliwość i nawet o tym nie wiedziałam. Fakt, u dermatologa z tym nie byłam. Wychodzi na to, ze miałam sporo szczęścia.
  November 27, 2017 - 1 likes this