aniczaa

 • Pierwsza część książki, która mnie zafascynowała nosi tytuł Zmierzch (Twilight). Główną bohaterką jest Bella Swan i to ona jest narratorą w powieści. Dziewczyna przeprowadza się z upalnego Phoenix do deszczowego Forks w stanie Washington, aby zamieszkać ze swoim ojcem. Mimo obaw, w szkole zostaje mile przyjęta, gdzie poznaje tajemniczego Edwarda Cullena. Chłopak staje się jej obiektem fascynacji, ale dziewczyna nie wie, że z wzajemnością. Pewnego dnia chłopak ratuje jej życie. Ten wypadek sprawia, że tajemnica Cullena wychodzi na jaw- jest niesamowice szybki i silny. Lecz dowiaduje się o niej tylko Bella, gdyż reszta uczniów była strasznie spanikowana, aby zauważyć nadludzkie zdolności Edwarda. Z czasem okazuje się, że chłopak potrafi czytać ludziom w myślach (oprócz Belli), a także okazuje się być wampirem, który pije krew zwierzęcą zamiast ludzkiej. Tak zaczyna się znajomość między nimi, która przeradza się w głębsze uczucie.


  Druga część sagi to Księżyc w nowiu (New moon). Nastał właśnie nowy rok szkolny, a związek Belli i Edwarda przetrwał wakacje. Dziewczyna obchodzi swoje osiemnaste urodziny i z tej okazji siostra Edwarda, Alice przygotowuje przyjęcie urodzinowe. Na imprezie Bella przecina sobie palec, a z rany wypływa krew. Jasper, chłopak Alice niemal nie rzuca się na Bellę. Po tym wydarzeniu, Edward zdaje sobie sprawę, że on i jego rodzina wampirów (Carlisle, Esme, Alice, Jasper, Rosalie, Emmet) stanowią dla jego ukochanej zagrożenie. Dlatego wyprowadzają się z Forks dla jej dobra, a Edward oszukuje dziewczynę, że jej nie kocha, aby za bardzo nie cierpiała. Skutek jest odwrotny, ale po kilku miesiącach Bella wybudza się z otępienia i zaprzyjaźnia się z Jacobem Blackiem. Spędza z nim każdą wolną chwilę, przy czym poznaje wiele tajemnic, o których nawet wcześniej nie miała pojęcia.

   

  Zaćmienie (Eclipse) to trzecia część z sagi Zmierzch. Edward wraca do Belli, co jest poprzedzone wieloma niebezpiecznymi wydarzeniami. Na Bellę poluje Victoria, żądna zemsty wampirzyca. Ale nie to jest jej największym problemem. Dziewczyna musi wybierać między Edwardem a Jacobem, który się w niej zakochał. W dodatku chłopak okazuje się być wilkołakiem, czyli odwiecznym, naturalnym wrogiem wapmirów. Cullen i Black walczą o Bellę, ale w najniebezpieczniejszej chwili jednoczą siły, aby obronić ukochną przed Victorią. Między czasie, Bella musi rozważyć jeszcze jeden problem. Edward poprosił ją o rękę, co nie jest niestety szczytem marzeń dziewczyny.

   

  Ostatnią, czwartą częścią sagi jest Przed świtem (Breaking dawn). Bella i Edward stają na ślubnym kobiercu, aby poprzysiąc sobie dozgonną miłość. Małżeństwo było warunkiem Edwarda. Jeśli Bella je spełni, będzie mogła przeobrazić się wampirzycę, czego zapragnęła już w pierwszej części. Ale przed swoją przemianą chce spełnić jeszcze jedno marzenie, lecz Edward ma co do tego pewne objekcje. Zgadza się jednak w ostateczności, co przynosi poważne i niebezpieczne w skutkach wydarzenia.

   

  Nie sposób jest opisać każdy szczegół, musiałabym chyba zacząć przepisywać książki. Ale celowo starałam się nie dopowiadać i niezdradzać najważniejszych wydarzeń, więc opisy są niekompletne, zdają się nawet nie spójne. Ale to ma Was zachęcić do sięgnięcia po te książki. Na prawdę warto!

   

  Reasumując, książki są świetne! Ważnym problemem, który przewija się przez wszystkie części sagi jest samokontrola Edwarda. Zapach krwi Belli jest dla niego najsłodszym zapachem na świecie, dlatego boi się, że może niewytrzymać pragnienia spróbowania jej. Niestety, Bella wcale nie ułatwia życia swojemu chłopakowi.

4 comments
 • metamorfozka and szila like this
 • metamorfozka
  metamorfozka Najpierw oglądnęłam wszystkie części sagi w kinie a później sięgnęłam po książki. Zazwyczaj jest tak, że książkami jestem zafascynowana a ekranizacje rozczarowują, pozostawiają niedosyt. W tym przypadku tak nie było. Filmy okazały się sukcesem a książki b...  more
  April 18, 2017 - 1 likes this
 • amelia2266
  amelia2266 Będąc w piątej klasie podstawówki byłam zakochana w Edwardzie. Oglądałam co tydzień jakąś część, a przed snem marzyłam o chłopaku takim odważnym i przystojnym jak nasz bohater. Książek jednak nie czytałam, a wypadałoby przeczytać. Na razie jestem jednak z...  more
  April 18, 2017 - 1 likes this
 • szila
  szila Edward miał kumulację cech które powodowały, ze wiele z nas chciałoby mieć go u boku. Przystojny też był :)
  April 20, 2017
 • Lenka
  Lenka :D
  April 20, 2017