Jak zaczynały.

 • Wiele z nich zaczynało z bardzo ograniczonym budżetem. Niektóre rzuciły szkołę, mając sprecyzowane plany na przyszłość i uważając, że kontynuowanie edukacji  to strata czasu. Część musiała zmagać się z seksizmem. Dziś należą do najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet na świecie, z majątkami wartymi miliony, a nawet miliardy dolarów. Zostawiając mężczyzn daleko w tyle udowodniły, jak silna może być pozycja kobiet w biznesie.

  Oprah Winfrey  Od kilku lat nieprzerwanie znajduje się na czołowych miejscach rankingu najbardziej wpływowych kobiet, sporządzanego przez miesięcznik  "Forbes". Jest właścicielką firmy medialnej Harpo Productions i jako pierwsza Afroamerykanka zdobyła majątek przekraczający miliard dolarów. Rocznie zarabia 223 miliony. Największą popularność zdobyła jako gospodyni telewizyjnego talk show, w którym poruszała często kontrowersyjne tematy. Stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych programów w całej Ameryce. W 2012 roku został zdjęty z anteny, ale Oprah nadal intensywnie działa w branży. Ma swój własny kanał telewizyjny (OWN - Oprah Winfrey Network) i prowadzi Akademię Liderek dla Dziewcząt (Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls). W wielu wywiadach opowiadała o swoim trudnym dzieciństwie. Kiedy się urodziła, jej rodzice mieli zaledwie po kilkanaście lat. Nie najlepiej wspomina okres dorastania. Była wykorzystywana seksualnie przez krewnych i znajomych swojej matki, z którą mieszkała do 14. roku życia. Później przeprowadziła się do ojca do Nashville w stanie Tennessee, który zadbał o jej edukację. Tam zaczęła też pracę w dziennikarstwie. Swój program "Oprah Winfrey Show" prowadziła od 1986 roku, przez 26 lat.

   

  Arianna Huffington

   

  63-letnia mieszkanka Los Angeles w 2005 roku stworzyła internetową witrynę informacyjną "The Huffington Post", uhonorowaną wieloma nagrodami, m.in. Pulitzerem. Najbardziej znana jest ze swojej działalności w mediach, ale próbowała też sił w polityce (startując na gubernatora Kalifornii) i jako autorka książek. Ma greckie korzenie, urodziła się w Atenach. W wieku 16 lat przeprowadziła się do Anglii i rozpoczęła studia ekonomiczne. Tu przeżyła też swoją pierwszą miłość z dziennikarzem i felietonistą, Bernardem Levinem. Mężczyzna nie chciał jednak mieć dzieci ani wziąć ślubu, więc Arianna uznała, że czas na świeży start i w 1980 roku wyjechała do Nowego Jorku. Tu 6 lat później poślubiła Michaela Huffingtona - polityka i aktywistę, działającego na rzecz biseksualizmu. Razem mają dwoje dzieci, ale ich związek zakończył się rozwodem.

  Porażki w życiu osobistym rekompensuje Ariannie sfera zawodowa. "The Huffington Post" cieszy się niesłabnącą popularnością, a w tym roku powstały jego międzynarodowe edycje, m.in. w Azji, Kanadzie, Hszpanii i we Włoszech. Arianna znajduje się na 56. miejscu w tegorocznym rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata, sporządzonym przez "Forbes’a". Jej majątek wynosi 35 milionów dolarów.

   

  Rosalia Mera

  69-letnia Hiszpanka jest najbogatszą kobietą świata, która cały swój majątek zdobyła własnymi siłami. Na koncie posiada ponad 6 miliardów dolarów. W Hiszpanii bogatszy od Mery jest tylko jej były mąż - Amancio Ortega, z którym założyła firmę Inditex, skupiającą liczne marki odzieżowe, m.in. Zarę, Berhskę czy Stradivariusa. Kiedy się rozstali, Rosalia Mera odeszła z Intidexu, ale wciąż posiada w nim ponad 5 procent udziałów. Żyłkę do biznesu poczuła bardzo wcześnie. W wieku 11 lat zrezygnowała ze szkoły, by pracować jako krawcowa. Pierwsze kroki we własnej działalności stawiała razem z późniejszym eks-mężem - w swoim mieszkaniu szyli suknie i bieliznę. Ma dobrą intuicję, jeśli chodzi o inwestycje. Jest m.in. udziałowcem w firmie Zeltia, poszukującej sposobów leczenia raka w bioaktywnych składnikach pochodzących z oceanu, w firmie produkującej zestawy do domowego pobierania odcisków palców dzieci i niemowląt oraz współwłaścicielką Bulgari - ekskluzywnego hotelu w Londynie.

   

  Kiran Mazumdar-Shaw

  Jest pierwszą w Indiach przedsiębiorczynią w dziedzinie biotechnologii. Swoją firmę  Biocon, znaną dziś na całym świecie, założyła w 1978 roku, mając zaledwie 25 lat. Innowacyjne prace laboratoryjne zaczynała w garażu swojego domu, wynajmowanego w Bangalore, z bardzo niewielkimi środkami pieniężnymi - 10 tysiącami indyjskich rupii (dziś to około 535 złotych). Nie były to jej jedyne utrudnienia. Kwestionowano młody wiek Kiran i nowy, nieprzetestowany wcześniej przez nikogo model biznesowy. Kolejną przeszkodą był fakt, że jest kobietą. Potem wielokrotnie wypowiadała się na temat seksizmu, jakiego doświadczyła we wczesnych latach swojej działalności. Ponadto, żaden bank nie chciał udzielić jej pożyczki, trudno jej było pozyskać pracowników, niesprzyjająca była też sytuacja gospodarcza w Indiach. Mimo to, w ciągu roku Biocon stał się pierwszą indyjską firmą eksportującą enzymy przemysłowe do USA i Europy. 10 lat później uzyskał dofinansowanie ze Stanów na swój technologiczny rozwój. Dziś firma założona przez Kiran Mazumdar-Shaw należy do 20 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw biotechnologicznych na świecie i jest 7. co do wielkości pracodawcą w tej branży. Mazumdar-Shaw koncentruje teraz swoje działania na biofarmaceutykach i produkcji leków w przystępnej cenie. Chce, by dostęp do efektywnych metod leczenia mieli mieszkańcy najbiedniejszych części Indii

   

  J.K. Rowling

  Magią na miarę Harry’ego Pottera można nazwać to, co zdarzyło się w jej życiu. Zanim napisała książkę, która stała się światowym bestsellerem, była samotną matką na zasiłku i cierpiała na depresję kliniczną. Będąc świeżo po rozwodzie z portugalskim dziennikarzem - Jorgem Arantesem, na pomysł genialnej historii wpadła podczas czterogodzinnej podróży pociągiem. Przygody młodego czarodzieja stały się prawdziwą sensacją na rynku literatury dziecięcej i młodzieżowej. "Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz sześć kolejnych części tej serii sprzedały się na całym świecie w ponad 500 milionach egzemplarzy. Dochody pisarki powiększył przemysł filmowy i parki tematyczne, poświęcone stworzonej przez nią postaci. W zeszłym roku wydała swoją pierwszą powieść dla dorosłych ("Trafny wybór"), a ostatnio także - pod pseudonimem Robert Galbright - kryminał "Coocoo’s Calling" ("Jaskółka woła"). Obecnie nazywa się Joanne Murray - po drugim mężu, za którego wyszła w 2001 roku.

   

  Sara Blakely

  Chciała zostać adwokatem, ale dwukrotnie nie dostała się na studia prawnicze. Przez trzy miesiące pracowała w Orlando w Walt Disney World, potem zatrudniła się jako akwizytorka. Jeździła od klienta do klienta, sprzedając faksy. Osiągała całkiem niezłe wyniki, ale nie znosiła swojego służbowego stroju. Nawet w największe upały musiała nosić rajstopy, które nieestetycznie wystawały z letnich butów. Obcięła część materiału okrywającą stopę, ale eksperyment się nie powiódł, bo rajstopy podwijały się do góry. Tak narodził się pomysł na stworzenie własnego produktu - z odpowiedniego materiału. Po długich staraniach udało się znaleźć producenta, a sama Blakely zadbała o wszechstronny rozwój firmy (m.in. marketing, transport i pozycjonowanie). W 2000 roku Oprah Winfrey stwierdziła, że Spanxy to jej ulubiony produkt roku i wtedy sprzedaż osiągnęła rekordowe ilości.

  Firma Blakely, produkująca bieliznę korygującą, przynosi wielomilionowe zyski. Jej założycielka jest natomiast najmłodszą na świecie (42-letnią) miliarderką, która do fortuny doszła własnymi siłami. Rok temu czasopismo "Time" umieściło ją w rankingu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

   

  Sheryl Sandberg

  Zanim w 2008 roku została dyrektorem operacyjnym Facebooka, zajmowała kierownicze stanowiska w takich firmach -gigantach jak: Google, Starbucks czy Walt Disney. 43-latka jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie (na 6. miejscu w tegorocznym rankingu "Forbes’a") i w czołówce najważniejszych postaci branży internetowej. W marcu ukazała się jej książka "Lean In: Women, Work and the Will to Lead", w której pisze o kobietach w biznesie, krytykując je za brak odwagi w realizowaniu swoich ambicji zawodowych. Przytacza wyniki badań, zleconych przez firmę Hewlett-Packard, z których wynika, że większość kobiet stara się wyłącznie o stanowiska, których zdobycia są prawie pewne. Panowie mają natomiast znacznie większe poczucie wartości i kandydują na daną posadę, nawet jeśli mają tylko 60 procent szans na jej otrzymanie. Zbyt nisko oceniając swoje szanse, panie często oddają mężczyznom najbardziej intratne stanowiska walkowerem. Sandberg do tej grupy jednak nie należy, czego dowiodła jej pełna sukcesów kariera. W zeszłym roku osiągnęła 821 milionów dolarów zysków jako udziałowiec Facebooka, kolejne 25,6 milionów zgromadziła w akcjach. To jednak tylko dodatek do comiesięcznej pensji w wysokości 328 tysięcy dolarów.

   

  Marissa Mayer

  Przez 13 lat pracowała w Google, była pierwszą zatrudnioną tu kobietą -inżynierem. Kiedy rok temu została prezesem i dyrektorem generalnym Yahoo, okrzyknięto ją najbardziej surową szefową współczesnych czasów. Sprzeciwiała się pracy z domu, twierdząc, że taki system rozleniwia pracowników i przynosi mierne efekty. Wszyscy pracujący na odległość musieli wrócić do biura. Po opisywanej w mediach na całym świecie burzy, Mayer ogłosiła hojny "pakiet macierzyński" dla pracowników Yahoo: 8 tygodni wolnego zarówno dla matek, jak i dla ojców, a dodatkowo bonus w wysokości 500 dolarów. We wrześniu 2012 roku sama urodziła synka. W rankingu "Forbes’a" znajduje się na 32. pozycji wśród najbardziej wpływowych kobiet świata. W swojej hierarchii wartości wymieniła kolejno: Boga, rodzinę i Yahoo.

   

  Anna Wintour

  Często nazywana jest "królową mody", mówi się, że w tej branży nie ma godnej siebie rywalki. Jej znakiem charakterystycznym jest fryzura na pazia, którą zaczęła nosić w wieku 14 lat. 2 lata później rzuciła szkołę i wyjechała z rodzinnego Londynu do Stanów, by zająć się modą. Jako naczelna amerykańskiej edycji "Vogue’a" zarządza przemysłem wartym ponad 300 miliardów dolarów. Odkryła wielu projektantów, fotografów i modelek. Znana jest ze swojej słabości do mężczyzn. Była w licznych związkach już od 15. roku życia, a w 1984 roku wyszła za psychiatrę dziecięcego - Davida Shaffera, z którym ma dwoje dzieci. Są już jednak po rozwodzie. Wintour zarabia ponad 2 miliony dolarów rocznie, ale jej pozycji towarzyszą także inne luksusy, m.in. dodatkowy budżet na ubrania, własny szofer i prywatny apartament w hotelu Ritz w Paryżu podczas tamtejszego tygodnia mody.

   

  Anne Sweeney

  Wiceprezes Disney Media Networks i prezes Disney/ABC Television Group. Kieruje ABC TV, ABC Studios i 107 kanałami Disney’a na całym świecie. Te ostatnie dostępne są w 166 krajach i łącznie mają 431 milionów widzów. Wcześniej pracowała także na różnych stanowiskach menedżerskich w Nickelodeon/Nick AT Nite i FX Networks.

  Jak wyznaje w wywiadzie dla Hollywoodreporter.com, nigdy nie planowała dla siebie olśniewającej kariery. Chciała iść w ślady mamy i babci i zostać nauczycielką. Na szczęście dla niej, życie potoczyło się inaczej. Mówi, że po kolejnych szczeblach kariery wspinała się głównie z ciekawości, co czeka ją na nowym etapie. "Nigdy nie zwracałam uwagi na tytuły, tylko mówiłam sobie: ÂŤChcę tegoÂť". Dziś zarządza 10-tysięczną organizacją, a ceniona jest przez współpracowników głównie za rzadkie połączenie cech: profesjonalizmu i serdeczności. Ma jasną wizję dotyczącą przyszłości firmy i podkreśla, że jedną z cech dobrego lidera jest umiejętność delegowania obowiązków. W rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata "Forbes’a" znalazła się w tym roku na 24. miejscu.

   

  Liliane Bettencourt

  90-letnia Francuzka jest najbogatszą kobietą świata i znajduje się na liście 10 najbardziej zamożnych ludzi w ogólnym rankingu. Posiada ponad 30 procent udziałów w firmie L’Oreal, założonej w 1907 roku przez jej ojca - chemika. Do koncernu należą m.in. takie marki jak Giorgio Armani, Ralph Lauren, Maybeline, Vichy czy Lancomè. Wychowywała się bez matki, która zmarła, gdy Liliane miała zaledwie 5 lat. Jako nastolatka zaczęła pracować w firmie ojca, ostatecznie przejmując po nim biznes. Majątek Bettencourt szacuje się na 30 miliardów dolarów, jest jednak we władaniu jej córki, gdyż Francuzka została ubezwłasnowolniona ze względu na podupadające zdrowie psychiczne.

   

  źródło wp

4 comments
 • zladziewczyna
  zladziewczyna Uważam, ze portrety tych kobiet są ciekawe, że warto o nich mówić by każda z nas poczuła że mając wiarę i wielką motywację można przenosić góry. Mi osobiście najbliższa jest postać Kiran Mazumdar-Shaw, zaczynała w naprawdę niesprzyjających warunkach i w d...  more
  July 29, 2013
 • LadyDestrukcja
  LadyDestrukcja Mi imponuje Sara Blakely ale też Sheryl Sandberg. Praca dla Google i Facebooka to niezła gradka, pewnie niejeden facet utopiłby ją w łyżce wody za taką posadkę :)
  July 29, 2013
 • tamarawawka
  tamarawawka Odrobinka szczęścia, smykałki i każdej kobiecie może się poszczęścić
  July 29, 2013
 • Waga
  Waga Każdy kowalem własnego losu, każdy ma szanse ...
  July 30, 2013