Wokół stołu

  • Posted by Oktawia
  • September 7, 2021 2:26 PM CEST
  • 0 comments
  • 32 views

Jej zawodowe życie toczy się… wokół stołu! Nie, nie jest szefem kuchni, ani właścicielką restauracji. Uważa, że kilkoma wyjątkowymi elementami można zmieniać charakter wnętrza. Anika Olszak ubiera stoły, szyjąc obrusy, bieżniki i serwetki - nie chce tworzyć standardów, bo uważa, że każdy stół i klient jest wyjątkowy.

Piekniejsze.pl: Czy szyje Pani tylko na zamówienie? Jeśli wejdę na stronę internetową, nie znajdę niczego, co mogę kupić od ręki?

Przecież każdy stół i jego właściciel jest inny. Jeden chciałby, aby tkanina ładnie się układała, a drugi woli funkcjonalne wykończenia. Ktoś woli, aby obrus sięgał tylko troszeczkę za blat, podczas gdy inna osoba wymaga, aby mocno spływał za krawędzie. Dlatego właśnie wszystko jest szyte indywidualnie na zamówienie.

Przepraszam, że to powiem, ale wydawało się, że obrusy nieco już wyszły z mody. W minimalistycznych wnętrzach królują surowe materiały - drewno, metal, szkło, a Pani proponuje jednak coś ozdobnego. Dlaczego?

Bardzo lubię tkaninę we wnętrzach - w zasłonach, firankach, obrusach czy obiciach. Daje niesamowite możliwości aranżacyjne. Kilkoma kolorowymi lub gładkimi elementami można zmienić charakter pokoju.

Poza tym jest kilka powodów, dla których warto używać obrusów. Przede wszystkim, można w ten sposób szybko zmienić wystrój, podkreślić charakter wnętrza lub okazję i stworzyć niezwykłą aranżację. Tkaniny na stole dodają na pewno miękkości i przytulności, zwłaszcza w jadalni. Oczywiste też, że chronią stół przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem, ale też z ich pomocą możemy podkreślić piękno naszej zastawy. Czy to dobre uzasadnienie?

Zdecydowanie tak. Wydaje się, że zakup obrusu czy bieżnika nie jest komplikowany, ale przeglądając stronę Wokół Stołu, dochodzę do wniosku, że to jednak wyższa szkoła jazdy. Jakie jest zwykle pierwsze pytanie Pani klientek?

Jaki powinien być obrus, aby wyglądał elegancko i ładnie się układał? - takich zapytań mam najwięcej. Co radzę? Jest wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę i kilka trików, które warto zastosować. Dobrze znać jednak podstawy - obrus będzie zawsze wyglądał dobrze, jeśli jego boki będą wisieć po dwadzieścia centymetrów z każdej strony, ale powtarzam, to dopiero punkt wyjścia.

Aż się boję zapytać, jaką tkaninę najlepiej wybrać!

Tutaj odpowiedź nie jest tak skomplikowana. Warto wybrać taką o dobrym splocie, bo gwarantuje wytrzymałość. Ważna jest wysoka gramatura, bo wtedy materiał zawsze ładnie się układa. Bawełna dobrej jakości jest trwała, a mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych są jednocześnie szlachetne, ale ułatwiają też prasowanie.

Wygląda na to, że Pani życie zdecydowanie kręci się wokół stołu.

Od wielu lat zajmuję się tkaniną we wnętrzach. Zaczynałam od pracy w salonie, potem założyłam własną pracownię dekoratorską. Przez ostatnich kilka lat zajmowałam się wyposażaniem hoteli w tekstylia. Na początku pandemii, gdy wszystkie inwestycje stanęły, doszłam do wniosku, że chcę się zająć tematem, o którym myślałam już od dłuższego czasu, czyli wzorzystymi obrusami. Chcę się dalej rozwijać i wprowadzić do sklepu kolejne rzeczy z tkanin - fartuszki, ściereczki, poduszki.

 

Anika Olszak uważa, że na obrusie mogą pojawić się piękne kwiaty, a dodatkami czarujemy atmosferę w domu. Na swoich stronach nie tylko prezentuje przykładowe rozwiązania, ale zdradza, jak dobrać tkaninę czy rozmiar bieżnika, z pasją opowiadając o wzorach, kolorach czy okolicznościowych aranżacjach.


Strona: wkolostolu.pl
Facebook: wkolostolu
Instagram: wkolostolu

0 comments