Pijmy wodę! Sprawdź co powinienieś wiedzieć w tym temacie

  • Posted by Oktawia
  • July 30, 2020 6:15 PM CEST
  • 0 comments
  • 296 views

Kluczowym składnikiem naszego organizmu jest woda. Pełni ona funkcję budulcową, regulującą, a także jest środowiskiem do zachodzenia wielu procesów. Musimy pamiętać, że jest ona w nieustannym ruchu, dlatego jej ilość musimy uzupełniać każdego dnia. Statystycznie podaje się, że powinniśmy wypijać ok. 1,5-2l każdego dnia. Jednak ilość ta jest ściśle uzależniona od naszych potrzeb, wieku, a także aktywności fizycznej. Równowaga jest tutaj kluczowa! Niestety wielu z nas ma problem z właściwą gospodarką wodną. Z tego powodu wraz z Natural Pharmaceuticals przyglądamy się dzisiaj bliżej temu tematowi i postaramy się przekazać Wam najistotniejsze informacje.

Jaką rolę w naszym organizmie pełni woda?

Natural Pharmaceuticals informuje, że według statystyk, u osób dorosłych norma ilości wody w organizmie jest na poziomie ok. 60%. Nieco wyższy wskaźnik, bo wynoszący ok. 75% zauważamy u dzieci, a niższy ok. 50% u osób starszych. Bez względu na wiek musimy przyznać, że to i tak główny składnik budulcowy naszego ciała. Jednak oprócz pełnienia tej roli, woda odpowiada za szereg procesów. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Tylko jej odpowiednia ilość pozwala na to, że czujemy się dobrze, mamy dużo energii, nie mamy problemów ze snem, a także jesteśmy gotowi na wyzwania dnia codziennego. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko zależy od wody!

Zatrzymanie wody w organizmie

Jeśli chodzi o problemy związane z zaburzeniem ilości wody w organizmie zazwyczaj spotykamy się z dwoma sytuacjami niebezpiecznymi dla naszego zdrowia. Pierwszą z nich jest zatrzymanie wody w organizmie. Jak podkreśla Natural Pharmaceuticals jest ono najczęściej związane z pracą hormonów, w szczególności związanych z cyklem miesiączkowym, ale nie zawsze. Może też świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Może być też konsekwencją cukrzycy. Zatrzymanie wody w organizmie zazwyczaj wiąże się ze wzrostem wagi, pojawieniem się opuchlizny, osłabieniem i złym samopoczuciem. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się problemu, jednak w takim wypadku zalecana jest wizyta u lekarza. Trzeba znaleźć przyczynę problemu, a im prędzej, tym lepiej.

Odwodnienie

Sytuacją odwrotną do zatrzymania wody w organizmie jest odwodnienie, które występuje znacznie częściej. Jest to krótkotrwały lub długotrwały niedobór optymalnej ilości wody, który jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, w najgorszym wypadku mogący doprowadzić do śmierci. Pierwszym objawem jest odczuwanie silnego pragnienia. Jeśli w tym momencie nie zareagujemy kolejnym etapem jest długotrwała suchość w ustach, a dalej trudności w połykaniu, spowodowane przez zahamowanie wydzielania śliny. Natural Pharmaceuticals wyjaśnia, że do odwodnienia mogą doprowadzić różne sytuacje. Poza oczywistym niedostarczaniem odpowiedniej ilości wody, może to być stosowanie napojów odwadniających (kawa, energetyki czy cola), leków, a także intensywny wysiłek czy choroba. Pamiętajmy o regularnym piciu wody, naparów roślinnych, a także uzupełnianiu organizmu w elektrolity, czyli składniki mineralne. Pij wodę, będziesz zdrowy!

0 comments