Jak rozpoznać produkty żywnościowe zawierające GMO?

  • Posted by Oktawia
  • March 21, 2018 1:26 PM CET
  • 0 comments
  • 617 views

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK), Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat GMO. Aż 66% respondentów nie wiedziało, co oznacza skrót GMO, a 48% oznajmiło, że nigdy nie zetknęło się z tematem organizmów modyfikowanych genetycznie (1). Jakie produkty nazywamy GMO? Czy jeść żywność modyfikowaną genetycznie?

Co najczęściej modyfikujemy genetycznie? Przykłady GMO

W tradycyjnym rolnictwie uprawa opiera się na naturalnych procesach występujących w przyrodzie. Rośliny są zapylane, hodowane selektywnie oraz szczepione. W przypadku upraw GMO wygląda to inaczej. W laboratoriach przeszczepia się geny jednego gatunku do DNA innego. Celem tych działań jest najczęściej wzmocnienie odporności roślin na środki owadobójcze oraz zwiększenie ich niewrażliwości na owady (2). Modyfikacje genetyczne stosuje się również po to, aby uzyskać ładniejszą i smaczniejszą żywność.

Najczęściej modyfikowanymi roślinami są soja i kukurydza. Niestety na produkty GMO powinni uważać alergicy. Soja GMO ma lepszy smak niż jej tradycyjna odmiana, ale częściej uczula. Ulepszenie smaku jest spowodowane przez geny zapożyczone od orzechów brazylijskich. Osoby uczulone na orzechy mogą zmagać się z objawami alergii po spożyciu takiej soi. Podobnie sprawa może przedstawiać się z kukurydzą. GMO ma oczywiście też swoją jasną stronę. Wyprodukowano marchew pozbawioną alergenów głównych, więc alergicy mogą ją teraz spożywać (2).

Czy produkty z GMO są szkodliwe?

Wokół szkodliwości żywności GMO narosło wiele kontrowersji. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy takie produkty szkodzą. Jak na razie nie ma żadnych przekonujących dowodów na to, że żywność GMO jest szkodliwa. Z drugiej strony nadal bardzo mało wiemy na temat organizmów modyfikowanych genetycznie. Prace nad tym zagadnieniem są prowadzone dopiero od dwóch dekad. Nie wiemy, jak długotrwałe spożycie produktów GMO wpłynie na nasze zdrowie. Dlatego lekarze i badacze uważnie obserwują reakcje ludzkiego organizmu na żywność modyfikowaną genetycznie.

Jak rozpoznać produkty GMO? Więcej >>

W Polsce obowiązuje zakaz produkcji żywności GMO. To jednak wcale nie oznacza, że na półkach sklepowych nie znajdziemy modyfikowanych genetycznie produktów. Dyrektywa unijna nakłada na producentów obowiązek umieszczania na etykiecie informacji o modyfikacjach genetycznych (2). Niestety zgodnie z ową dyrektywą nakaz obowiązuje tylko w przypadku, gdy zawartość produktów GMO w składzie przekracza 0,9%. Mniejsze ilości nie muszą być oznaczane. Jedyną gwarancją, że kupujemy produkty bez GMO, jest certyfikat ekologiczny.

1. PAP – Nauka w Polsce, Co wiemy o GMO?https://dieta.mp.pl/aktualnosci/67264,co-wiemy-o-gmo
2. Bartuzim Z. Czy jeść żywność modyfikowaną? https://dieta.mp.pl/wywiady/66200,czy-jesc-zywnosc-modyfikowana 

0 comments