Oktawia 194 articles
FEATURED ARTICLE
Share Report

Uciekaj przed rakiem

 • Posted by Oktawia
 • November 17, 2017 10:50 AM CET
 • 2 comments
 • 7,631 views

W nadchodzącym czasie podejmij wyzwanie, które może ocalić twoje życie: badaj piersi w każdym miesiącu. Nie myśl, że choroba nowotworowa cię nie dotyczy – rak piersi jest wciąż najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, niezależnie od ich wieku. Jeśli zaczniesz stosować profilaktykę nowotworową, masz ogromne szanse zapobiec rozwinięciu się tej śmiertelnej choroby i żyć dłużej.

Rak piersi zabija coraz więcej kobiet w Polsce i na świecie. Lekarze mówią o epidemii i zgodnie z ich danymi, zachorowalność na tego rodzaju nowotwór w ostatnich dwóch dekadach wzrosła ponad dwukrotnie. Choroba dotyka coraz młodsze kobiety, nawet te spoza grupy największego ryzyka, czyli kobiet w wieku 50-69 lat. Masz dwadzieścia lat i przekonanie, że w tak młodym wieku nie zachorujesz na raka piersi? Mylisz się. Lekarze diagnozują tę chorobę coraz częściej u kobiet młodych i bardzo aktywnych – tych, które są w przedziale wiekowym 20-49 lat.

Czy zachoruję? Żaden lekarz nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo rozwój nowotworu jest ściśle powiązany z trybem życia, genami i dietą.

Co ważne, wbrew upowszechnionej opinii, nasze skłonności dziedziczone po przodkach tylko w niewielkim stopniu wpływają na pojawienie się choroby. Na to, czy rak zaatakuje, składa się wiele czynników, większość z nich, jak: codzienne nawyki, zaniedbania, styl życia i zła dieta, to elementy naszego życia, na które mamy realny wpływ i możemy je zmienić mówi dr Leszek Czekański z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Jednak najgorszym błędem, który wciąż popełniamy jest unikanie regularnego samobadania. Zwiększa ono szanse na wczesne wykrycie choroby i przeżycie kobiety, jeśli choroba zaczyna się rozwijać – dodaje dr Czekański.

Jak ocalić życie i uciec przed rakiem? Oto kilka najprostszych sposobów, które każda kobieta może zacząć stosować niemal natychmiast. Profilaktyka nowotworowa powinna stać się misją każdej dziewczyny i kobiety – w trosce o pielęgnowanie własnego zdrowia i życia oraz życia najbliższych osób.

Badaj się

Zmień myślenie – zamiast tego, które kobiety wybierają najczęściej, czyli „wolę nie wiedzieć”, zacznij myśleć: „chcę wiedzieć”. Interesuje cię, co się dzieje z twoim ciałem i zdrowiem, dlatego raz w miesiącu sama zbadaj dokładnie swoje piersi. Raz w roku powinien to zrobić także twój ginekolog. Możesz też korzystać z wielu dostępnych na rynku urządzeń pomagających w samobadaniu piersi. Rozważ zrobienie USG lub mammografii. Bądź uważna, nie oszukuj siebie: zwracaj uwagę na asymetrię, wyczuwalne stwardnienia, zmianę wyglądu brodawek. Pamiętaj, że choroba wcześnie wykryta jest niemal w 100% wyleczalna. Niestety, Polki zgłaszają się do lekarza za późno, gdy rak daje przerzuty i tym samym odbiera nadzieję na przeżycie.

Zmień dietę

Licz, czy codziennie zjadłaś minimum pięć porcji owoców i warzyw (ok. 400 gr). Wybieraj te, które są bogate w błonnik i witaminy. Jeśli możesz sobie pozwolić, to sięgaj produkty organiczne, których wyhodowanie zmusiło producentów do ograniczenia szkodliwych nawozów chemicznych i środków ochrony. Ogranicz czerwone mięso pochodzące z hodowli przemysłowej - jest wskazywane przez naukowców jako bardzo kancerogenne. Wybieraj produkty łatwostrawne i sezonowe. Poszerz swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i bądź świadoma tego, czym odżywiasz twój organizm. Troszcz się o siebie, bo dieta decyduje aż w 30% o tym, czy zachorujesz na nowotwór!

Ruszaj się

To jeden z bardzo ważnych elementów profilaktyki nowotworowej i sposób na utrzymanie prawidłowej wagi, bowiem otyłość jest jednym z czynników sprzyjającym zachorowaniu na nowotwory. Wybierz ruch, który odpowiada ci najbardziej i dbaj o to, by w ciągu tygodnia wybrana forma sportu zajmowała ci minimum 3,5 godziny. W ten sposób „obudzisz” swój układ odpornościowy, unieszkodliwisz stres, zyskasz lepsze samopoczucie i siłę mięśniową. Uwierz, że sport ma zbawienny wpływ na długość i jakość twojego życia.

Zapomnij o papierosach i nadużywaniu alkoholu

Papierosy zabijają po cichu, nie tylko palaczy, ale i tych, którzy żyją w ich otoczeniu. To najgroźniejszy czynnik rakotwórczy dla człowieka. W dymie papierosowym jest ponad 3 500 substancji chemicznych i większość z nich jest szkodliwa nie tylko dla osoby palącej, ale i tych, którzy przebywają w zadymionym pomieszczeniu. Według naukowców, papierosy odpowiadają za rozwój 1/3 z wszystkich chorób nowotworowych. Nie inaczej jest z alkoholem, którego nadużywanie również sprzyja zachorowaniu na raka piersi. W trosce o zdrowie, wskazane jest ograniczenie produktów alkoholowych, które zaburzają wchłanianie substancji odżywczych i rujnują gospodarkę hormonalną organizmu.

Rozmawiaj z babcią, mamą, przyjaciółką

Dziel się swoimi planami związanymi z kontrolą zdrowia, mów o badaniach, które robisz sama lub zamierzasz zrobić w gabinecie specjalistycznym. Twoi najbliżsi, rodzina, przyjaciele, znajomi, zapytają o ich wyniki. Będą też wiedzieć, że troszczysz się o zdrowie i nie lekceważysz jego stanu. Być może kobiety z twojego otoczenia także zapragną wiedzy i pewności, że ich życiu nie zagraża choroba nowotworowa. Bądź dla nich wzorem do naśladowania, zarekomenduj im badania, specjalistów, których cenisz. Zapytaj, czy wykonują samokontrolę w każdym miesiącu. Bądź odpowiedzialna za siebie, tych, których kochasz i na których ci zależy.

2 comments
 • Dora
  Dora Zgadzam się, zgadzam. Na to, czy rak zaatakuje, składa się wiele czynników, większość z nich, jak: codzienne nawyki, zaniedbania, styl życia i zła dieta, to elementy naszego życia, na które mamy realny wpływ i możemy je zmienić. Nie ma więc co czekać, trz...  more
  November 27, 2017
 • zysis
  zysis Warto czytać, udostępniać, stawiać na profilaktykę.
  January 3, 2018