Higiena intymna kobiet - jak dbać o nią na co dzień?

 • Dodał(a) Oktawia
 • 1 sierpnia 2017 09:07:03 CEST
 • 2 komentarze
 • 6 227 wyświetleń

Higiena intymna jest ważna dla każdej kobiety, jednak nie zawsze dbamy o nią należycie. Dlaczego jest tak istotna i do czego może prowadzić zaniedbanie jej? Jak to możliwe, że z higieną intymną można przesadzić? I jak powinny dbać o siebie młode dziewczyny, a na co powinny zwrócić uwagę dojrzałe kobiety?

Prawidłowe dbanie o higienę intymną każdego dnia

Przede wszystkim – prawidłowe dbanie o higienę okolic intymnych wcale nie oznacza bezustannego podmywania się. Wręcz przeciwnie – pałeczki kwasu mlekowego samoczynnie dbają o mikroflorę pochwy, utrzymując w niej kwaśny odczyn pH 4,5. To świetna bariera dla zagrażających drobnoustrojów. Zbyt częste mycie się lub gorące kąpiele mogą ją zniszczyć, dlatego najlepiej ograniczyć się do jednego prysznica dziennie.

Niektóre kobiety są bardziej podatne na grzybice i zakażenia pochwy. Aby unikać podobnych infekcji, należy zaprzestać stosowania tamponów, dopochwowej antykoncepcji, długich i gorących kąpieli oraz kosmetyków, które mają w sobie dużo substancji drażniących (na przykład płyny do kąpieli).

Aby należycie dbać o higienę intymną na co dzień:

 • Lpiej unikać gąbek i myjek – są siedliskiem bakterii.
 • Warto dbać o siebie przed i po stosunku seksualnym, zwracając uwagę na czystość swoją i partnera (po stosunku dobrze przemyć pochwę żelem do higieny intymnej).
 • Unikaj również stringów i bielizny ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza.
 • Szczególną uwagę na higienę intymną zwróć w czasie miesiączki. Często zmieniaj podpaski i bierz prysznice zamiast kąpieli, bo nasilają krwawienie.

Kosmetyki do higieny intymnej

Należy zwracać uwagę na skład płynów do higieny intymnej – wszelkie barwniki i substancje chemiczne sprawiają, że nie nadają się one do użytku. Mogą wywołać podrażnienia lub alergie. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego płynu dla siebie, lepiej, abyś używała zwykłego, szarego mydła, które na pewno cię nie uczuli i nie wpływa negatywie na florę bakteryjną.

Higiena intymna kobiet w ciąży

Ciąża zwiększa ryzyko infekcji intymnych, zwłaszcza w okresie letnim. Hormony ciążowe sprawiają, że odczyn pochwy staje się zasadowy (pH utrzymuje się od 3,8 do 4,4). W związku z tym bakterie chorobotwórcze namnażają się z dużo większą łatwością. Właśnie dlatego w trakcie ciąży podmywaj się nawet dwa razy dziennie, używając do tego hipoalergicznych, łagodnych płynów o odpowiednim pH (odczyn 5,5). Miej przy sobie zawsze specjalne chusteczki do higieny intymnej, staraj się unikać publicznych toalet i basenów. Używaj wkładek higienicznych i zmieniaj je co 2-3 godziny.

Higiena intymna dojrzałych kobiet

Okres menopauzy ma wpływ na organizm kobiety. Spada poziom hormonów jajnikowych, a błona śluzowa przestaje być odpowiednio sprężysta. Jej suchość zmniejsza odporność na urazy mechaniczne, następują także zmiany mechaniczne sromu i pochwy. Należy więc zwracać szczególną uwagę na płyny do higieny intymnej (powinny mieć lekko kwaśne pH 4,0), przyjmować probiotyki (po konsultacji z ginekologiem) i zaniechać kąpieli, które dodatkowo wysuszają pochwę.

Higiena intymna w dawnych czasach

Nasze babcie nie miały szans na korzystanie ze specjalnych płynów do higieny intymnej, nawilżanych chusteczek lub olejków. Zamiast tego używały szarego mydła oraz zwyczajnych ręczników, zwilżanych wodą. Jak widać – niektóre z tych metod sprawdzają się również dzisiaj. Obecnie najlepiej jest kierować się zasadą zachowania umiaru i czytania składu każdego kosmetyku, jaki trafia w nasze ręce.

 

 

 


Sklep zielarski - Zielarnia Evital


Artykuł został przygotowany przez firmę evital.pl specjalizującej się w branży zdrowotnej: suplementacja, ziołolecznictwo, dostarczenie naturalnych kosmetyków oraz żywności ekologicznej.

 

2 komentarze
 • Oktawia lubi to
 • Wini
  Wini A przy okazji artykułu zobaczyłam że chociaż spodziewałam sie głownie ziół evital.pl ma w ofercie fajne kosmetyki. W sam raz coś dla lubiących kosmetyki delikatne, naturalne a skuteczne. Część z nich znam.
  1 sierpnia 2017 - 1 lubi to
 • Szaara
  Szaara Tampony mają swoich zwolenników i przeciwników, mnie muszę powiedzieć przekonały dopiero takie z probiotykami. Polecam dziewczynom które tak jak ja miewają problemy z infekcjami
  3 sierpnia 2017