3 zioła lecznicze, które na co dzień uważamy za chwasty

 • Posted by Oktawia
 • July 29, 2017 9:32 PM CEST
 • 5 comments
 • 1,488 views

Jeżeli prowadzisz przydomowy ogród, to z pewnością co najmniej raz wyrwałeś zioła o właściwościach leczniczych, biorąc je za chwasty. O jakich ziołach mowa? Jakie mają one właściwości i jak można je wykorzystać?

Nasze babcie chętnie prowadziły przydomowe ogrody, a rosnące w nich zioła wykorzystywały nie tylko do wzbogacenia smaku potraw. Do ziół mających właściwości lecznicze, a które często są uznawane za chwasty, należą:

 

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa ma szerokie zastosowanie – to nie tylko roślina lecznicza, lecz także jadalna. Bardzo intensywnie pokrzywę wykorzystuje przemysł kosmetyczny, oferując m.in. szampony i kosmetyki wzbogacone o wyciąg z niej. Nie wszyscy też wiedzą, że z tej rośliny pozyskuje się również barwnik.

Jeżeli chodzi o właściwości lecznicze pokrzywy, to trzeba pamiętać, że jest ona bogata w witaminy: A, K i C oraz makro- i mikroelementy: fosfor, jod, magnez i wapń. Napary z pokrzywy zaleca się pacjentom, u którym stwierdzono kamicę nerkową, bo wspomaga ona wydalanie płynów z organizmu wraz ze szkodliwymi substancjami. Właściwości bakteriobójcze sprawiają, że napary wykorzystuje się również do przemywania skóry, aby pozbyć się np. trądziku.

Napary z pokrzywy powinny spożywać osoby, u których stwierdzono anemię. Duża zawartością żelaza w tej roślinie przekłada się na jej działanie krwiotwórcze. Również osoby osłabione i te, które skarżą się na problemy z włosami czy skórą, powinny regularnie sięgać po świeżo zaparzone liście pokrzywy.

Z uwagi na swoje właściwości, pokrzywa często wchodzi w skład mieszanek ziołowych. Jedną z takich jest np. Urofort (Leki Natury).

 

Mniszek lekarski (pospolity)

Mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie: to roślina jadalna, miododajna, pastewna i lecznicza. W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim korzeń i liście mniszka. Z liści mniszka można przygotować napar usprawniający procesy trawienne, bo roślina pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę.

Regularne spożywanie naparu z tej rośliny zaleca się diabetykom, czyli osobom, u których rozpoznano cukrzycę. Badania wykazały, że mniszek lekarski zawiera insulinę, czyli substancję, która przez organizmy osób chorych na cukrzycę nie jest produkowana lub jest produkowana w niewystarczających ilościach. W rezultacie picie naparu z mniszka lekarskiego obniża indeks glikemiczny spożytego pokarmu.

Właściwości mniszka lekarskiego nie ograniczają się do wyżej wymienionych – badania wykazały, że roślina ma właściwości moczopędne. Z tego tez względu napary z mniszka poleca się osobom, które mają problem z nerkami.

 

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny to jedno z najlepiej poznanych ziół. Jego zastosowanie lecznicze jest bardzo szerokie. Wiadomo, że roślina ma właściwości uspokajające, dlatego też wspomaga leczenie depresji. Napary z dziurawca zaleca się osobom, u których stwierdzono wyczerpanie nerwowe. Również osoby, które mają bardzo stresującą pracę powinni po nie sięgać.

Napary z dziurawca pomagają również w problemach trawiennych. Wiadomo, że ich regularne picie takich zmniejsza problemy ze zgagą czy wzdęciami. To jednak nie wszystko, bo herbatki z dziurawca są polecane również pacjentom, u których stwierdzono kamicę moczową.

Przygotowany napar z dziurawca zwyczajnego może zostać wykorzystywany również zewnętrznie. Okłady z tej rośliny powszechnie wykorzystuje się w leczeniu ran i oparzeń.

Mimo że zastosowanie dziurawca zwyczajnego jest bardzo szerokie, trzeba pamiętać, że regularne spożywanie naparów z tej rośliny może zmniejszyć skuteczność przyjmowanych leków. Z tego względu zainteresowani powinni skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie w stanie ocenić, czy napar osłabi działanie danych leków.

 

5 comments
 • Yenika
  Yenika Z tych samych powodów mi też bliska jest pokrzywa. Piłam ją dość systematycznie i na efekty nie trzeba było długo czekać
  July 30, 2017
 • Magda30
  Magda30 Yenika a nie miałaś po pokrzywie takich, jak by to ująć ...trochę twardszych włosów?
  July 30, 2017
 • Efrell
  Efrell W mojej głowie pokutowało przeświadczenie, że dziurawiec sprzyja łagodzeniu objawów ze strony układu moczowego a tu proszę, taka nowinka. Czyli na moje obecne stany emocjonalne jak znalazł. Tylko pić.
  July 31, 2017
 • Ineska
  Ineska To ja może podzielę się pewną ciekawostką. W całej Europie, również w Polsce uprawia się tę jednoroczną bazylię wonną. Jest doskonałą przyprawą, wiadomo. Wiele pisze się o jej właściwościach regulujących trawienie i pobudzających wydzielanie soku żołądkow...  more
  July 31, 2017