Aromaterapia – jak działają olejki eteryczne?

 • Dodał(a) Oktawia
 • 26 kwietnia 2017 09:41:22 CEST
 • 2 komentarze
 • 269 wyświetleń

Olejki eteryczne pachną obłędnie. A na domiar tego odznaczają właściwościami leczniczymi. Przekonać się o tym można zażywając terapii olejkami eterycznymi, czyli aromaterapii.

Medycyna bez chemii

Badacz olejków eterycznych, Rene-Maurice Gatefosse, wydał w dwudziestym stuleciu książkę zatytułowaną Aromaterapia. Okazała się bestsellerem i momentem przełomowym dla lecznictwa. Tak oto narodziła się aromaterapia, czyli gałąź lecznictwa wykorzystująca olejki eteryczne i inne substancje zapachowe do korzystnego wpływania na zdrowie, urodę, nastrój i procesy poznawcze. Choć leczenie poprzez aromaty znano już tysiące lat temu, to dopiero w ostatnim czasie zostało ono rozsławione. Zwolennicy aromaterapii twierdzą, że w naturalny sposób potrafi czynić cuda, jej przeciwnicy natomiast uważają, że działa niczym placebo, czyli wcale, a na domiar wciąga w kręgi ezoteryczne i okultystyczne. Pozostawiając oceny na boku, aromaterapia to rodzaj medycyny bez chemii. Oczywiście rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, a nie konwencjonalnej, bo badania naukowe, poza opiniami różnych osób, nie potwierdziły skuteczności jej metod. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu czynnych biologicznie substancji z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Dzieje się to na zasadzie inhalacji, a więc wprowadzeniu ich przez układ oddechowy, albo na zasadzie masażu, kąpieli i kompresów, a więc wprowadzeniu ich przez skórę. Aromaterapię chwali się za zwrócenie uwagi na to, o czym zapomniała cywilizacja, to znaczy na rolę naturalnie rozwiniętych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku, a w tym wypadku – węchu.

Cudotwórcze działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne oddziałują na stronę psychiczną oraz na stronę fizyczną organizmu. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, a niekiedy nawet przeciwwirusowo. Wpływają pobudzająco na układ immunologiczny odpowiadający za odporność organizmu oraz na układ krążenia odpowiadający za transport tlenu i substancji odżywczych po organizmie. Poprawiają nastrój i humor. Przynoszą ulgę przy katarze i przy kaszlu. Łagodzą bóle mięśni i kości. Aromaterapii mogą poddać się wszyscy, muszą jej unikać jedynie alergicy, astmatycy oraz kobiety przy nadziei.

Sprawdź olejki eteryczne w AleZielonySklep.pl

Aromaty olejków eterycznych

Olejki eteryczne klasyfikuje się według zapachu na owocowe/cytrusowe, kwiatowe i drzewne. Zapach owocowy uzyskuje się z olejków eterycznych kwiatów i owoców cytrusów takich jakich bergamotki, pomarańczy, mandarynki, grejpfruta, cytryny lub limonki. Zapach kwiatowy uzyskuje się z olejków eterycznych kwiatów pelargonii, lawendy lub róży. Zapach drzewny z kolei uzyskuje się na przykład z olejków eterycznych drewna sandałowego.

Formy aromaterapii

Masaż polega na wymieszaniu olejku eterycznego z olejkiem roślinnym lub olejkiem z oliwek i wmasowywanie go. Kąpiel polega na dodaniu olejku eterycznego do wanny i kąpaniu się w nim. Kompres polega na nasączeniu ręcznika w wodzie z rozcieńczonym olejkiem i nałożeniu go na określony fragment. Inhalacja polega na dodaniu kilku kropel olejku do miseczki lub kubka z gorącą wodą i wdychaniu oparów.

 

2 komentarze
 • Karina36, Olimpia, oraz Yenika lubią to
 • Olimpia
  Olimpia Wyciszający, relaksujący olejek i masaż, tego mi trzeba na już ale do weekendu jeszcze dwa pełne dni.
  27 kwietnia 2017
 • Yenika
  Yenika Tak, tak też byłabym za :)
  27 kwietnia 2017