Lecznicze działanie ziół

 • Posted by Oktawia
 • November 21, 2016 7:26 AM CET
 • 7 comments
 • 14,058 views

Jakie zioła i dodatki warto stosować w celach zdrowotnych?

Zioła mogą stać się prawdziwym lekarstwem, o ile tylko ktoś wie w jaki sposób i w jakich dawkach ich używać. Przekonaj się, że nie jest to wiedza tajemna, a podstawowy zasób ziół, który obecny jest w każdym domu, łatwo jest wykorzystać w celach leczniczych.

Na przeziębienia i infekcje

Oczywiście podstawowe zastosowanie ziół, to znane już od stulecie, opiera się na pomocy w walce z przeziębieniami i infekcjami, na przykład górnych dróg oddechowych. Kwiaty czarnego bzu to bogate źródło flawonoidów oraz olejków eterycznych, które doskonale poradzą sobie w przypadku infekcji. Solidna dawka zdrowej witaminy C postawi szybciej na nogi każdego chorego. Syrop wykonany na bazie czarnego bzu działa napotnie. Kwiaty tej rośliny wzmacniają osłabione naczynia włosowate. Pomagają także przy pojawieniu się gorączki. Natomiast owoce dzikiego bzu działają odtruwająco.

Jeżeli dziecko lub osoba dorosła męczy się z powodu suchego kaszlu, pomoże zaparzony koper włoski, który ma działanie przeciwkaszlowe. Dziewanna wielokwiatowa pomaga walczyć z wirusami, dlatego dawniej bywała często wykorzystywana w chorobach górnych dróg oddechowych. Z kolei goździki wręcz przeciwnie – pomogą na infekcje bakteryjne, na przykład katar.

Leki z kuchni

W medycynie wykorzystuje się również zioła i rośliny dostępne w każdej kuchni. Anyż pomoże na trawienie oraz problem skórne. Podobnie zadziała mięta, bardzo popularne zioło często sadzone w doniczkach. Wpływa ona regulację pracy wątroby, rozluźnia organizm, a nawet jest w stanie poprawić samopoczucie. Działa równie dobrze na drogi oddechowe. W olejkach eterycznych mięty znajduje się sporo witaminy A i C, rutyny i mentolu, czyli tego wszystkiego, co ważne w czasie przeziębienia.

W każdej kuchni znajduje się czosnek i cebula. Chociaż nie są to typowe zioła, trudno nie wspomnieć paru słów o ich szczególnych właściwościach. Czosnek jest w końcu uznawany za naturalny antybiotyk, natomiast syrop z cebuli ma zastosowanie w przypadku przeziębień i grypy. Oprócz tego te produkty wykazują silne właściwości przeciwmiażdżycowe. Ich regularne spożywanie przekłada się na poprawę wyników badań lekarskich i lepsze samopoczucie.

Przewód pokarmowy pod kontrolą

Problemy z przewodem pokarmowym także mogą zostać zażegnane dzięki ziołom. W tym przypadku szczególnie korzystanie podziała len zwyczajny, lipa, podbiał pospolity. Jeżeli ktoś uskarża się na problemy związane z biegunką albo z zaparciami, można mu zalecić picie wywaru z kory dębu, borówki czernicy lub rdestu wężownika. Aby przeczyścić przewód pokarmowy, najlepiej jest wykorzystać kruszynę pospolitą, szakłak pospolity lub prawoślaz lekarski. Używanie tych ziół pozwoli na wyregulowanie pracy przewodu pokarmowego, dzięki czemu każdy poczuje się zdecydowanie lżejszy.

Właściwości ziół są oczywiście uzależnione od zawartości w nich związków chemicznych. Warto kupować zioła tylko w sprawdzonych źródłach, aby mieć pewność, że nie zostały one niczym zanieczyszczone. Można także opierać się na własnej uprawie w ogródku albo nawet na kuchennym parapecie.

Naturalne preparaty ze spiruliny w sklepie Spiropharm

7 comments
 • Matis
  Matis Coraz więcej osób sięga po zioła. Nie dziwię się, sama najpierw w nich staram się szukać wsparcia. Wolne całej listy możliwych skutków ubocznych, wolne od nie budzących zaufania składników przemawiają do mnie bardziej niż apteczne leki i suplementy.
  November 28, 2016
 • gean
  gean ja wróciłam do naturalnych "lekarstw" gdy byłam w ciąży i dopadło mnie przeziębienie czy niestrawność - byłam zaskoczona jak skuteczny jest syrop z cebuli, inhalacja z majeranku, czy herbatka z imbiru (skuteczna przy gorączce, niestrawności i ci...  more
  January 11, 2017 - 1 likes this
 • miaukie
  miaukie oj tak, imbir na mdłości to idealne lekarstwo, dobrze się sprawdza też przy chorobie lokomocyjnej! :)
  January 13, 2017 - 2 like this
 • AlicjaP
  AlicjaP Zioła mają właściwości lepsze niż nie jedne tabletki. Dzięki nim wyleczyłam torbiel na jajniku, tylko tu już jest potrzebny stary, doświadczony zielarz :)
  February 27, 2017