Jakie są objawy menopauzy?

 • Dodał(a) Oktawia
 • 21 listopada 2016 07:16:59 CET
 • 2 komentarze
 • 13 214 wyświetleń

Choć menopauza jest czymś nieubłaganym, czego doświadczyć musi każda kobieta, staramy się odsunąć od siebie tę myśl jak najdalej. Często przekwitanie i typowe jemu objawy są obiektem drwin i niewybrednych żartów, co dodatkowo powoduje, że nie chcemy myśleć o tym, że czeka to również nas.

Niestety, symptomów klimakterium doświadcza blisko siedemdziesiąt procent kobiet. Objawy wywoływane przez zmiany hormonalne niemal u wszystkich kobiet pojawiają się w okresie, gdy kobiety nadal miesiączkują. Natomiast stopniowy spadek poziomu estrogenów następuje zwykle w ciągu kilku lat przed menopauzą a jego skutkiem jest pogarszające się samopoczucie.

Objawy klimakterium

Głównym objawem dla zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki - choć nieregularność ta objawia się w różny sposób u różnych kobiet. Zaburzenie pojawiają się zazwyczaj po 45. roku życia a po pewnym czasie krwawienie zanika całkowicie. Menopauza to właśnie ostatnia miesiączka. Częstym symptomem zbliżającej się menopauzy jest także obniżona ochota na seks, co wiąże się z problemami z suchością pochwy. Wiele kobiet skarży się także na uderzenia gorąca - nagłe uczucie ciepła powodujące zaczerwienienie skóry, widoczne szczególnie na twarzy i tułowiu. Bardzo dużym problemem są także wahania nastroju, rozdrażnienie, depresja, bezsenność i nieuzasadniony lęk.

Przekwitanie wiąże się ze spadkiem hormonów, co prowadzi do wielu uciążliwych dolegliwości oraz zmian, z jakimi musi liczyć się każda kobieta. Szczególnie dotkliwe jest ciągłe wrażenie zmęczenia i dekoncentracja, która utrudnia zarówno życie zawodowe, jak i wykonywanie obowiązków domowych. Dużym problemem, o którym mówią kobiety, jest także pogorszenie pamięci i koncentracji. Pojawiają się także omdlenia, zawroty głowy czy problemy z utrzymaniem równowagi. Panie narzekają także na zmiany w wyglądzie, które są bardzo zauważalne. Przede wszystkim zmiany dotyczą kobiecej skóry, włosów i paznokci. Dotychczas grube włosy stają się cienkie i przerzedzają się, trudniej jest również utrzymać zgrabną sylwetkę, nawet jeżeli dieta się nie zmieniła. Również paznokcie stają się bardziej kruche i łamliwe. Tak drastycznemu obniżeniu atrakcyjności fizycznej towarzyszy również depresja czy złe samopoczucie. Nie poprawia go również fakt, że kobieta cierpi na różne dolegliwości fizyczne takie, jak nietrzymanie moczu, wzdęcia brzucha czy nasilone objawy alergii.

Zapobieganie menopauzie

Oprócz problemów związanych z samopoczuciem czy wyglądem, przekwitanie wiąże się także z bólem i tkliwością piersi. Bardzo częste w okresie klimakterium są bóle głowy, mięśni i stawów, pojawia się także piekący ból języka i ust. Zdarza się także krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny oddech czy niesmak w ustach. Pojawiają się także nieprzyjemne przypadłości dotyczące układu pokarmowego, jak niestrawność, nudności czy gazy.

Choć zdecydowanie nie można zapobiec menopauzie, gdyż jest to naturalny czas w życiu każdej kobiety, można robić wszystko, aby jej przebieg był nieco łagodniejszy. Zdecydowanie łagodnemu przekwitaniu sprzyja zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Dowiedziono, że kobiety, które są uzależnione od papierosów, przechodzą przekwitanie o dwa lata wcześniej niż ich niepalące koleżanki. Wprowadzenie zdrowego stylu życia również ma niemały wpływ na niewielkie opóźnienie menopauzy. Jeżeli zaś chodzi o klasyczne metody leczenia, możliwe jest uzupełnianie niedoborów hormonów jajnikowych. Takie leczenie musi być jednak przeprowadzane przez bardzo doświadczonego lekarza, gdyż może ono bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Artykuł pod redakcja serwisu klimakterium.info.pl - portalu na temat menopauzy

2 komentarze
 • Mojra
  Mojra Bardzo podoba mi się, że coraz większy nacisk w temacie menopauzy kładzie się na to że poza stymulacją hormonalną warto zainwestować w zdrową dietę i aktywność fizyczną!
  21 listopada 2016 - 1 lubi to
 • Szaga
  Szaga Czytam i postanawiam wprowadzić w życie trochę zmian. Nie chcę tych wszystkich paskudnych objawów. Obiecuję lepiej się odżywiać, nie popalać, może nawet wygospodarować czas na fitness.
  21 listopada 2016 - 1 lubi to