Oktawia 169 artykułów
FEATURED ARTICLE
Udostępnij Zgłoś

Naturalne metody antykoncepcji: które są najskuteczniejsze?

 • Dodał(a) Oktawia
 • 25 października 2016 12:28:55 CEST
 • 4 komentarze
 • 16 629 wyświetleń

Zwolenniczki antykoncepcji zgodnej z fazami cyklu miesiączkowego prowadzą zazwyczaj bardzo uregulowany tryb życia. Pozwala to dobrze poznać własny organizm i wyczuć najmniejsze nawet zmiany czy odchylenia od normy.

Czym są naturalne metody antykoncepcji i jakie skuteczne metody wyróżniamy

Antykoncepcja naturalna to naturalne metody planowania rodziny. Współżycie odbywa się jedynie podczas dni niepłodnych, co pozwala określić staranna i systematyczna obserwacja własnego organizmu. Nie ma konieczności stosowania chemicznych ani mechanicznych środków zapobiegania ciąży czy skomplikowanych urządzeń, ani też ingerencji w procesy podczas cyklu miesięcznego. Najbardziej skuteczne metody naturalnego zapobiegania ciąży to:

 1. Metoda termiczna – jednowskaźnikowa, oparta na pomiarze tylko jednego ze wskaźników cyklu. Każdego poranka po obudzeniu się, a przed wstaniem z łóżka, należy mierzyć temperaturę przez 5 minut i zapisać wynik. Pomiar musi odbywać się przeznaczonym w tym celu termometrem w stałym miejscu, np. pod językiem, w odbycie lub w pochwie. Poprzedzający pomiar sen powinien trwać minimum 3 godziny, a temperaturę najlepiej jest mierzyć pomiędzy godzinami 4. a 10. rano. Okres niepłodny występuje tuż po jajeczkowaniu i charakteryzuje się niższą temperaturą ciała. Metoda ta jest polecana kobietom o regularnych cyklach miesiączkowych i trybie życia, a odradzana paniom karmiącym piersią, pracującym zmianowo bądź dużo podróżującym.
 2. Metoda śluzowa (Billingsów) – polega na obserwacji śluzu w szyjce macicy. Wprawy nabiera się po kilku miesiącach regularnych badań śluzu. Obserwację można przeprowadzać o rożnych porach dnia i w różnym wieku. W trakcie niepłodności przed owulacją śluzu praktycznie brak, a następnie pojawia się skąpo i jest dość gęsty, nieciągnący się, nieśliski. Po owulacji śluz jest znowu gestagenny – klejący, lepki, mętny, nieprzejrzysty - nieprzepuszczalny dla plemników. W okresach niepłodnych plemniki obumierają w pochwie w ciągu 8-12 godzin.
 3. Metoda objawowo-termiczna (Rötzera) – umożliwia precyzyjne wyznaczenie dni niepłodnych. Przebieg cyklu miesiączkowego wyznacza się, łącząc wyniki codziennych obserwacji śluzu i stanu szyjki macicy, pomiarów temperatury, a także ewentualnego bólu w podbrzuszu czy opuchlizny piersi. Ustalaniu fazy cyklu sprzyja również badanie stężenia hormonów w moczu za pomocą testów.

Antykoncepcja naturalna to także popularny stosunek przerywany oraz kalendarzyk małżeński. Nie są one jednak uznawane za zbyt skuteczne metody zapobiegania niechcianej ciąży.

4 komentarze
 • Margeta
  Margeta Dziewczyny, jest urządzenie które pomaga określić czy jesteśmy w fazie płodnej, ponoć bardzo dokładne. Czy któraś używa? Proszę bardzo ładnie o opinie jeśli tak :)
  13 grudnia 2016
 • miaukie
  miaukie Ja jestem właśnie efektem tej skutecznej antykoncepcji :). Dobry sposób na poznanie swojego ciała ale ani to skuteczne ani przyjemne, czyż nie lepiej się zrelaksować podczas współżycia i nie martwić że może przypadkiem zajdziemy w ciążę? :)
  13 stycznia 2017
 • KaRoLi
  KaRoLi Przede wszystkim należy sobie zadać na tyle trudu by poznać swój organizm...
  21 marca 2017
 • olala
  olala Najgorsze co można sobie zrobić to tak jak jedna z Was napisała na forum pchać się w chemię. Skutki uboczne takiej decyzji mogą pojawić się po latach i być naprawdę przykrą niespodzianką. Może nie będę wdawać się w szczegóły ale znam młodą dziewczynę któr...  więcej
  21 marca 2017