Administrator 21 articles
FEATURED ARTICLE
Share Report

Dzieci otoczone książkami w dzieciństwie zarabiają w przyszłości więcej

 • Posted by Administrator
 • October 7, 2016 8:37 PM CEST
 • 5 comments
 • 19,368 views

Stereotyp "jajogłowego" bez pieniędzy odchodzi powoli w niepamięć. Obecnie osoby czytające kojarzone są z lepszymi zarobkami. Przekonanie to zostało potwierdzone naukowo.

Najnowsze badania opublikowane w Economic Journal potwierdzają, że dzieci, ktore w okresie dojrzewania miały wiele styczności z książkami w dorosłym życiu zarabiają więcej niż osoby, które w dzieciństwie nie czytały w ogóle.

Ekonomsci Giorgio Brunello, Guglielmo Weber i Christoph Weiss z Uniwerytetu Padua badali 6000 ludzi urodzonych w 9 europejskich krajach w połowie XXw. Zostali oni podzieleni na kilka grup w zależności od liczby książek, którymi byli otoczeni w domu rodzinnym. Kategorie były następujące: mniej niż 10 książek w domu, jedna półka z książkami, regał z ok. 100 książkami, dwa lub więcej tego typu regałów.

Badający przełożyli korzyści z edukacji na zarobki dzieląc badanych na tych dorastających na wsi i w mieście oraz na tych, którzy mieli w domu dostęp do niewielu lub wielu książek w wieku 10 lat.

Okazało się, że ludzie mający lepszy dostęp do książek mają obecnie większą skłonność do zdobywania lepiej płatnych prac w miastach niż ci, w których domach miejsca dla literatury zabrakło.

Naukowcy stwierdzili, że dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na to, że obecność książek w domu oswaja dzieci z czytaniem od najmłodszych lat, a to może mięć pozytywny efekt na wyniki w szkole. Ponadto dom wypełniony literaturą nierzadko wskazuje na wyższe warunki socjalno-ekonomiczne.

 

 

Przyglądając się naszej rzeczywistości, nietrudno przyznać badaczom rację. Zazwyczaj osoby, które czytały więcej lektur w szkole podstawowej, ogólnie lepiej się uczyły i nie kończyły swojej edukacji zbyt wcześnie, co z kolei dawało im lepsze możliwości podjęcia pracy. Jadąc autobusem lub pociągiem książkę lub czytnik ebook zauważamy najczęściej w rękach studentów lub osób wyglądających na raczej dobrze sytuowane.

W wielu dużych korporacjach tworzone są specjalne biblioteki dla pracowników, a na rozmowach kwalifikacyjnych często pada pytanie o tytuł ulubionej książki. Wszystko to bierze się z coraz lepiej funkcjonującej świadomości na temat zbawiennego wpływu czytelnictwa na rozwój intelektualny i chęć samodoskonalenia się.

Nawyk czytania i otwartości w stosunku do nauki nie bierze się jednak z próżni. To rodzice od najmłodszych lat kształtują w swoich dzieciach dobre wartości. Dlatego zarówno duże księgarnie, jak i firmy produkujące czytniki ebooków, takie jak PocketBook, Bookeen, czy Amazon, zachęcają do udostępniania literatury również najmłodszym.

Zwolennicy e-papieru twierdzą, że przystępna forma jest kluczem do pokochania książek. W przypadku zniechęconej do lektur młodzieży, pogląd ten może okazać się bardzo trafiony. Nowoczesne urządzenie, pozornie podobne do tabletu, z pewnością będzie im bliższe niż drukowany tekst kojarzący się tylko i wyłącznie z obowiązkami szkolnymi. Modny gadżet może nie tylko zainteresować, ale również stworzyć poczucie niezależności i odpowiedzialności.

Wychowanie dzieci nie jest najprostszym zadaniem, niemniej jednak bardzo odpowiedzialnym i satysfakcjonującym. Należy o tym zawsze pamiętać i starać się w nich kształtować jak najlepsze nawyki już od najwcześniejszych lat. O tym, jak zachęcić dziecko do czytania, przeczytasz w poradniku.

 

5 comments
 • CecyliaPotoczanka
  CecyliaPotoczanka Społeczeństwo powinno być świadome, że nie można wychowania dzieci powierzać telewizji i internetowi. Wyrabiając nawyk czytania, zaszczepiając w dzieciach ciekawość, potrzebę sięgania po książki inwestujemy w ich pamięć, wyobraźnię, wiedzę oczywiście a mo...  more
  October 9, 2016
 • Kataarzyna
  Kataarzyna Gdyby tak wszyscy rodzice chcieli wziąć sobie tę prawdę do serc.
  October 13, 2016 - 1 likes this
 • Diaanka
  Diaanka Udostępniam. By dobrze się rozwijać dzieci powinny czytać. Rodzice powinni świadomie wspierać zainteresowanie malucha czytaniem.
  October 24, 2016
 • AnkaOlak
  AnkaOlak Jestem wdzięczna swoim rodzicom, że zawsze w domu rodzinnym były książki, że nikt nie ganił mnie gdy do bardzo późnych godzin paliłam światło i czytałam, że nikt nie dobierał mi lektur. Rodzice nie byli jakoś szczególnie majętni ani wykształceni ale to, z...  more
  March 21, 2017