Zdrowy uśmiech Twojego malucha.

 • Posted by Oktawia
 • October 27, 2015 8:05 AM CET
 • 5 comments
 • 12,675 views

 

Kiedy powinno się zacząć dbać o zęby malucha?

Tak naprawdę zacząć można już po poczęciu, ponieważ troszcząc się o swoje zdrowie w czasie ciąży „inwestujemy" w maleństwo, którego oczekujemy. Gdy dziecko się urodzi polecam np. masować dziąsła w czasie kąpieli, bo masaże wspomagają wyżynanie się zębów. Warto pamiętać, że dla malutkich dzieci nocne dokarmianie, czy pojenie herbatkami, soczkami bywa gwarancją kłopotów próchnicowych. Wydaje mi się są pomocne wskazówki na pierwszy okres życia. Gdy dziecko będzie rosło, wpływ na zęby będą miały: wpajane przez nas nawyki żywieniowe, jakość podawanych pokarmów i oczywiście systematyczność higieny.

 

W jakim wieku dziecko powinno pójść na pierwszą wizytę stomatologiczną, jak ona wygląda? Jak często powinno chodzić na wizyty kontrolne?

Powiedziałabym, że pierwsze wizyty stomatologiczne dzieci mają za sobą zupełnie nieświadomie. Zazwyczaj zęby oglądają pediatrzy, którzy przyjmują dzieci na badania kontrolne. Do naszego gabinetu trafiają dzieci 2, 3 letnie kierowane właśnie przez mądrych i uważnych pediatrów.

Moim zdaniem na pierwszą wizytę dziecko powinno przyjść, jak będzie miało zdrowe zęby. Nawet jak będzie miało rok. Tak jak do pediatry na bilanse, tak rodzice powinni przyjść do stomatologa, by sprawdzić czy maluch ma zdrowe zęby. Porozmawiać o tym, czy i jaką pastą myć maluchowi zęby. Porozmawiać o nawykach żywieniowych, higienie adekwatnej do wieku. Dzieci rzadko kiedy chodzą chętnie do lekarza, ale z powodzeniem można u dziecka w okolicach trzeciego roku życia budować świadomość konieczności odwiedzania lekarza od ząbków.

Dzieci powinny chodzić do dentysty 3 razy do roku, a te które miały już zęby leczone, nawet co 3 miesiące.

 

Czy mleczne zęby trzeba leczyć?

Och, to temat rzeka. Istnieje cała nauka o zębach mlecznych i ich leczeniu. Znana jest jako PEDODONCJA. Mamy w Polsce specjalistów od leczenia dzieci z zębami mlecznymi i zębami stałymi. PEDODONTÓW.

Na pierwszym miejscu chciałabym podkreślić matczyny argument leczenia zębów u dzieci, nie tylko zębów mlecznych. Jako matka chronię moje dziecko przed bólem, opuchnięciem, nieprzespaną z bólu nocą.

Są jeszcze medyczne powody leczenia zębów mlecznych. Próchnica zębów jest chorobą, która nie odróżnia zębów stałych od mlecznych. Wypadanie zębów mlecznych usprawiedliwia nasze obawy przed dentystą i daje nadzieję, że stałe wyrosną zdrowe. A jeśli nie ...? Chore zęby mleczne mogą być źródłem infekcji i powodem zaburzeń rozwoju zębów stałych. Mogą być powodem utraty miejsca dla zębów stałych lub ich przemieszczaniem się. Tak np. spróchniałe mleczne piątki nie stawiają odpowiedniego oporu i stałe szóstki wyrastają w miejscu piątek. U dzieci z chorobami immunologicznymi próchnica zębów jest dodatkowym źródłem zakażenia organizmu.

 

Jak Pani ocenia świadomość rodziców i ich zaangażowanie w profilaktykę?

Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika iż w większości przypadków dzieci przyprowadzane są do stomatologa dopiero wtedy gdy się coś dzieje. Tłumaczone jest to chronieniem ich przed nieprzyjemnymi doświadczeniami jakie sami być moze mamy. My, stomatolodzy próbujemy pracować nad przekraczaniem barier dzięki czemu coraz więcej rodziców zadaje sobie pytanie: co zrobić aby dziecko przyzwyczaić i nauczyć systematycznego dbania o zęby i zapobiec nieprzyjemnej wizycie, bolesnemu zabiegowi, czy radykalnemu leczeniu. Jestem dumna z tych rodziców, świadomych, troskliwych walczących z własnymi obawami.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Na pytania odpowiadała
Lekarz Stomatolog Jolanta Kołaczyk

 

Centrum Stomatologiczne Jabłuszko w Krakowie

Dentysta-Jabluszko.pl

 

5 comments
 • Antonina
  Antonina Od kiedy tylko pamiętam mama pilnowała bym myła ząbki, bym nie jadła już nic po ostatnim myciu ale do stomatologa poszłam bardzo późno. W pierwszej klasie właśnie gdy mocno bolało.
  October 28, 2015
 • Frugo
  Frugo Mam złe doświadczenia, jestem dorosła a jednak chodzę na wizyty kontrolne bo zdecydowanie bardziej wolę w razie czego mieć borowaną małą dziurkę niż leczony kanał brrr. Jeśli będę miała kiedyś dziecko nie zaniedbam tych pierwszych ważnych wizyt, postaram ...  more
  October 29, 2015
 • Abdy
  Abdy I mi właśnie szóstka wyrosła w miejscu piątki. Ja postaram się być uważniejszym rodzicem.
  October 31, 2015
 • LadyDestrukcja
  LadyDestrukcja Towarzyszyłam kuzynce i małej chrześnicy w czasie wizyty u stomatologa. Dziewczynka była prawdziwą bohaterką ale powiem Wam że w dużej mierze to zasługa podejścia personelu, gadżetów. Szkoda, że za moich czasów nie było tak miło i kolorowo. Może byłby mni...  more
  August 22, 2016