Odzyskaj energię do działania. Bezpłatnie, skutecznie i z pożytkiem dla zdrowia.

 • Posted by MalinowyMus
 • January 28, 2015 10:00 AM CET
 • 3 comments
 • 12,095 views

Kiedy nadchodzi pochmurna jesień, a zaraz po niej zima, kiedy dni są coraz krótsze, słońca mniej, zaczyna nam brakować energii do działania. Niektórzy sięgają wówczas po suplementy diety, a jeśli to nie pomaga - po napoje energetyczne. Te ostatnie nie są jednak najlepszym pomysłem. Nie tylko szkodzą na zdrowie, ale i przyzwyczają nas do sztucznego przypływu energii i sięgamy po nie coraz częściej. Co można wybrać zamiast nich?


Najlepsze, bo długotrwałe, stałe i skuteczne efekty, dają sposoby naturalne. Nasz organizm potrafi wyprodukować potrzebną nam do działania energię niezależnie od pory roku. Trzeba mu w tym jedynie pomóc.


Maksymalna dawka energii: ruch na świeżym powietrzu. We współczesnych czasach spędzamy większość dnia w zamkniętych pomieszczeniach, siedząc przy biurku czy pracując przy komputerze. Organizm ludzki potrzebuje natomiast ruchu - to on pobudza ciało, dotlenia i usprawnia mózg, powoduje wydzielanie tak zwanych "hormonów szczęścia". Codzienna dawka ruchu nie tylko usprawni nasze ciało, ale i umysł. Da nam też bardzo skuteczny i przede wszystkim długotrwały wzrost energii.


Odpowiednia dieta na co dzień. Nie chodzi o żadne restrykcyjne jadłospisy. Pożywieniem dostarczającym nam najwięcej energii jest połączenie białek i złożonych węglowodanów. Dlaczego? Ponieważ taka właśnie kombinacja powoduje stopniowe i długotrwałe podnoszenie się poziomu glukozy we krwi - a to właśnie glukoza jest naszym "materiałem napędowym". Taki zestaw szybko przywraca energię na długo. Podstawą powinno być zawsze śniadanie. Tutaj warto połączyć białko i węglowodany także z błonnikiem - często wystarczą do tego odpowiednio skomponowane płatki czy musli z mlekiem. Kombinacja tych składników sprawi, że do pracy przyjdziemy pełni energii i zapału do działania.


Woda - nadal niedoceniana, a bardzo korzystna. Całe nasze ciało składa się w dużej części właśnie z wody, dlatego każdy, nawet niewielki jej niedobór, skutkować może pogorszeniem się samopoczucia i utratą chęci do robienia czegokolwiek. Specjaliści spierają się co prawda cały czas, ile konkretnie szklanek wody dziennie powinniśmy pić. Jedno jest pewne: jeżeli przynajmniej część wypijanej kawy, herbaty czy nawet soków, zastąpimy szklanką wody i wypijemy takich w ciągu całego dnia kilka, na pewno będziemy mieć więcej energii.


Pierwiastek, który czyni cuda: magnez. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki magnezu. Działa on na nasz układ nerwowy zmniejszając stres, nerwowość i niecierpliwość, a powodując lepszą koncentrację i większy zapał do działania. Większość z nas niestety nie dostarcza go sobie w odpowiednich ilościach w pożywieniu, a na dodatek skutecznie usuwa go z organizmu za pomocą kawy. Dobrze jest więc zadbać o dodanie do swojego menu takich produktów jak orzechy, ciemne pieczywo, kasza gryczana rośliny strączkowe, albo... ciemna czekolada.

Niższa temperatura otoczenia. Kiedy jest nam ciepło i miło, zaczynamy być senni. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, gdzie się znajdujemy, nie sprzyja niestety aktywności. Wystarczy jednak obniżyć ją zaledwie o kilka stopni, żeby pobudzić organizm do uruchomienia mechanizmów prowadzących do zwiększenia produkowanej energii, potrzebnej przecież także do utrzymania stałej temperatury ciała. A nam przy okazji przestaje chcieć się spać i zaczynamy jaśniej myśleć.

Zadbane i przyjemne dla nas otoczenie. Wystarczy spojrzeć na biurko zagracone stosami dokumentów, spod których ledwo wystaje klawiatura laptopa, a gdzieś tam widać papierek po batoniku - i jakiej energi do pracy byśmy nie mieli, zniknie momentalnie. Już samo zrobienie porządku w miejscu pracy działa bardzo skutecznie na naszą ochotę do działania. Dodatkowo jednak warto zadbać o to, żeby czuć się w tym miejscu dobrze. Często wystarczą niewielkie gadżety czy dodatki w silnym, energetyzującym kolorze (czerwony, pomarańczowy, żółty), żeby skutecznie pobudzić nasz mózg do efektywnej pracy.

Regularny odpoczynek i spotkania ze znajomymi. Rozmowa z koleżanką przy kawie, przeczytanie ciekawej książki czy po prostu wyjazd na kilka godzin nad jezioro, pozwalają oderwać myśli od trudnych często zadań i sytuacji zarówno służbowych, jak i osobistych. Przez cały rok należy więc dbać o to, żeby mieć trochę czasu wyłącznie dla siebie, na własne przyjemności i relaks. Dzięki temu zmniejszymy stres, ale i naładujemy się pozytywną energią, poprawiającą nam nastrój i zachęcającą do działania.

Czego natomiast nie należy robić? Jest kilka metod na podniesienie energii, stosowanych przez studentów przed sesją, czy przez zestresowanych pracowników dużych firm. Należą do nich np.:

• Picie wspomnianych już napojów energetycznych - tak, energii dodają, podnoszą jednak ciśnienie krwi i fatalnie wpływają na układ nerwowy oraz pokarmowy;

• Mocna kawa. Albo kilka. Kofeina pobudza, ale działa krótko. Na dodatek wypłukuje z organizmu te składniki, które sprzyjają energii do pracy.

• Stosowanie złożonych suplementów, często w dawkach wyższych niż zalecane - nie wszystkie są odpowiednio przebadane, a spora część z nich działa bardzo słabo.

Wymienionych powyżej sposobów lepiej jest unikać, jeśli rzeczywiście cierpimy z powodu braku energii do działania. Znacznie lepiej jest podnieść sobie jej poziom w sposób naturalny.

 

* Arytkuł przygotowany przez Piekniejsze.pl Kopiowanie bez wskazania źródła zabronione.

 

3 comments
 • Polatina likes this
 • PierwszyDzienLata
  PierwszyDzienLata Mamy tyle metod na to by dobrze się czuć i funkcjonować a idziemy na łatwiznę zapijając sie syfem czy łykając kolejne suplementy. Siła reklamy :(
  January 28, 2015
 • metamorfozka
  metamorfozka No właśnie, zamiast kolejnej kawki, papieroska, czy zapychania sie czekoladą warto pozbierać sie na spacer. Nawet takie 15 minutowe wietrzenie poprawia samopoczucie. Wiem bo sama w ten sposób przywracam sie do formy gdy dopada mnie niż intelektualny w czasie pracy
  February 11, 2015
 • Polatina
  Polatina Mi najbardziej pomaga sport i zdrowe jedzonko :D
  June 29, 2016