Ciekawostki: Dieta a choroba psychiczna

 • Posted by Deleted Member
 • January 24, 2011 6:45 PM CET
 • 5 comments
 • 574 views


Zmiany w diecie mogą wpływać korzystnie na zmniejszenie dolegliwości ze strony zaburzeń psychicznych. Niestety odnotowano również, iż czynniki żywieniowe mogą wpływać na pojawienie się problemów psychicznych.

Profesor Joseph Garner przeprowadził doświadczenie na myszach. Wybrał gatunek myszy, który jest predestynowany do autoagresywnych zachowań jak wyrywanie sierści, drapanie. Zaobserwowano, iż zwierzęta, które wyrywały sobie sierść miały niski poziom aktywności serotoniny w mózgu.

Stąd hipoteza, iż zwiększenie aktywności tego neuroprzekaźnika może poprawić kondycje psychiczną zwierząt. Serotonina powstaje z tryptofanu, aby zaś mógł on przejść barierę krew-mózg konieczna jest interwencja insuliny, a więc podanie węglowodanów. Stąd pomysł na dietę bogatą w tryptofan oraz cukier. Karma ta miała pierwotnie redukować wyrywanie sierści. Zamiast tego stan zdrowia chorych myszy pogorszył się, co więcej pojawiły się również inne autoagresyjne zachowania jak drapanie. Pozornie zdrowe myszy również rozwinęły podobne nienormalne reakcje. Odstawienie diety zaś powodowało zastopowanie rozwoju negatywnych zachowań.

Wnioskiem jaki można poniekąd wyciągnąć z badania, jest negatywny stosunek diety bogatej w cukry proste na zdrowie psychiczne. Teoria ta jednak wymaga dalszych badań i obserwacji przy podaży tryptofanu zbliżonej do naturalnie przyjmowanej przez człowieka.

 

Źródło EurekAlert

5 comments
 • Kaalinaa
  Kaalinaa Jak przeczytałam tytuł tego artykułu, to myślałam, że jego tematem będzie anoreksja albo bulimia, tymczasem tekst okazał się o wiele ciekawszy. Szkoda tylko, że takie doświadczenia przeprowadzane są na zwierzętach - jestem przeciwniczką takich działań.
  February 5, 2011
 • Kornati
  Kornati Bardzo ciekawy tekst! Co do potwierdzania hipotez za pomocą eksperymentów na zwierzętach - słyszałam, że kosmetyków wcale nie trzeba testować na zwierzętach, bo istnieje sztuczna skóra, która zachowuje się jak ludzka skóra i można na niej badać efektywnoś...  more
  February 6, 2011
 • FemmeFatale75
  FemmeFatale75 Ale te badania zostały przeprowadzone tylko na zwierzętach? Bo to, co działa w określony sposób na zwierzęta, wcale nie musi się tak samo objawić w przypadku ludzkiego organizmu! Jest przecież coś takiego jak różnice gatunkowe i różnice w genach.
  February 8, 2011
 • Laponka
  Laponka Rzeczywiście ciekawy artykuł. Szkoda tylko, że taki krótki, bo z chęcią poczytałabym o tym trochę więcej - temat mnie naprawdę zainteresował. Ale czy wzmożone zachowania agresywne można już zakwalifikować jako choroba psychiczna?
  February 21, 2011